Alfred Döblin - Acımak Yok 'un Özeti - Kitapozet.Net
Alfred Döblin - Acımak Yok

Alfred Döblin – Acımak Yok

Alman edebiyatının önemli isimlerinden “Alfred Döblin“in “Acımak Yok” isimli romanı Everest Yayınları’ndan çıktı. Kitabı dilimize Ahmet Arpad çevirmiş. Acımak Yok ‘un özetine geçmeden önce Alfred Döblin kimdir eserleri nelerdir kısaca tanıyalım. Alfred Döblin 1878 yılında bugün Polonya sınırları içinde kalan Szczecin’de doğmuş. Döblin edebiyat hayatına 1915’de yayınlanan Wang-Lung’un Üç Sıçrayışı isimli romanıyla başlamış. Ardından Wallenstein,  Dağlar Denizler ve Devler gelmiş. Alman edebiyatında modernizmin en önemli temsilcilerinden sayılan Alfred Döblin tarihi romanlardan bilim kurguya, denemelerden oyunlara otuzdan fazla çalışmaya imza atmış. Yazar en çok Berlin Aleksander Meydanı isimli meşhur romanı ile tanınmakta. Ünlü yönetmen Rainer Werner Fassbinder tarafından televizyon dizisine de uyarlanan Berlin Aleksander Meydanı 1920’lerin Berlin’deki değişimi ve yeraltı dünyasını anlatmakta. Döblin Naziler’in iktidara geldiği 1933 yılında Fransa’ya, 1941 yılında da Amerika Birleşik Devletleri’ne sürgüne gitmiş. 1957 yılında Batı Almanya’da hayatını kaybetmiş.

Acımak Yok’un Özeti:

Alfred Döblin’in burada sözünü ettiğimiz dünya klasiklerinden olan romanı Acımak Yok’da olaylar 1920’de Berlin’de geçiyor. Dul bir kadın, üç çocuğuyla birlikte Berlin’e taşınır. Yokluk ve fakirlik içerisinde hayatta kalma mücadelesi verirlerken kadının en büyük oğlu Karl’ın şansı yaver gider. Ailenin durumu düzelir ve kısa zamanda aile sınıf atlar. Tam her şey güzel giderken dünyayı sarsan ekonomik buhran Almanya’yı da vurur. Karl ve ailesi için de her şey eski haline dönmeye başlar. Alfred Döblin, Acımak Yok’la ustalığının doruğuna ulaşmış. Bu epik roman bize sadece unutulmaz Karl karakterini tanıtmıyor; 1920’li yıllardan 1930’lu yıllara Almanya’nın dış görünümünü, panoramasını harika bir dille anlatıyor.

Tanıtım Yazısı:

Kitabın tanıtım yazısında şu ifadelere yer verilmiş “Epiğin özünü en iyi Döblin’de kavradım. Epik metinleri ve epik teorisi, benim dramatik sanatımı derinden etkilemiştir. – Bertolt Brecht – 1920’lerde Berlin: Dul bir kadın, üç çocuğuyla büyükşehre taşınır ve yokluk içinde yaşam mücadelesi vermeye başlar. Çocuklardan en büyüğü Karl’ın bir süre sonra şansı döner ve aile sınıf atlar. Ama tüm ülkeyi, hatta dünyayı sarsan büyük bir ekonomik kriz, her şeyi alt üst edecektir. Başyapıtı Berlin Alexander Meydanı ile çağdaş Alman edebiyatının kurucu ismi olan Alfred Döblin, bu epik romanıyla ustalığının doruğunda. Acımak Yok, yalnızca unutulmaz Karl karakterini bize sunmuyor, aynı zamanda 20’lerden 30’lara, Almanya’nın toplumsal panoramasını görkemli bir dille anlatırken roman sanatını doruğuna çıkartıyor. “Döblin benim tek gerçek öğretmenimdi.” – Günter Grass”

İyi okumalar diliyoruz.

Mesaj Yazabilirsiniz

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır


*