Amelie Nothomb - Acıyla Çarp Kalbim - Kitapozet.Net
Amelie Nothomb - Acıyla Çarp Kalbim

Amelie Nothomb – Acıyla Çarp Kalbim

“Amelie Nothomb“un “Acıyla Çarp Kalbim” isimli kitabı Turkuvaz Yayınları’ndan çıktı. Kitabı dilimize Ayşe Ece çevirmiş. Acıyla Çarp Kalbim’in özetine geçmeden önce Amelie Nothomb kimdir kısaca tanıtalım. Amelie Nothomb 1966 yılında Belçika Etterbeek’de doğmuş. Babasının konsolos olması sebebiyle çocukluk yıllarını Japonya, Çin, Laos ve Tayland gibi farklı ülkelerde geçirmiş. Orta öğrenimini çeşitli ülkelerde tamamladıktan sonra lisans eğitimini Universite Libre de Bruxelles’de filoloji üzerine almış. Küçüklüğünden beri yazmaya ilgi duyduğundan profesyonel olarak yazarlığa başlamış. İlk romanı 1992 yılında yayımlanmış. Kıran Kırana isimli romanı ile 1999 yılında Fransız Akademisi Roman Büyük Ödülü’nü kazanmış. İleri ki yıllarda Genç Edebi Yetenek Ödülü, Rene-Fallet Ödülü ve Alain-Fournier Ödülü gibi ödüllere de layık görülmüş. Daha çok novella  (Yüz sayfayı geçmeyen uzun öykü) türündeki eserleri ile tanınan yazar Belçikalı olmasına rağmen kitaplarını Fransızca olarak yazmakta.

Başlıca eserleri: Kıran Kırana, Kara Sohbet, Katilin Temizliği, Merkür, Açlığın Biyografisi, Ne Adem Ne Havva, Kış Yolculuğu, Bir Yaşam Biçimi, Yağmuru Seven Çocuk, Dişi Şeytan, Özel İsimler Sözlüğü, Kameraya Gülümse ve Sınır Tanımayan Cesetler, Acıyla Çarp Kalbim

Amelie Nothomb
Amelie Nothomb

Acıyla Çarp Kalbim’in Özeti:

Bir kadın ne kadar kıskanç olabilir ve kendi çocuğunu ne kadar kıskanabilir? Acıyla Çarp Kalbim’de anneler ve kızlarının arasındaki ilişkiyi okuyucuya aktaran Amelie Nothomb, her kadının iyi bir anne olamayacağı hatta tüm çocuklarına aynı derecede annelik yapamayacağını anlatmakta.

Acıyla Çarp Kalbim’in özetine gelirsek; Güzel ve genç bir kız olan Marie erken yaşta evlenir ve Diane isimli bir kız çocuğu dünyaya getirir. Diane çok güzel bir kızdır. Marie’nin kızına her baktığında hissettiği tek duygu kıskançlıktır. Kızı doğduktan sonra Marie eskisi gibi ilgi görmemekte, tüm ilgiyi Diane toplamaktadır. Kızının kendinden daha fazla ilgi görüp sevilmesi sebebiyle kıskançlık duyan Marie, Diane’a karşı ilgisiz davranır. Diane büyüdükçe bu duruma alışır ve annesinin onu içinden sevdiğini düşünür. Diane erkek kardeşi dünyaya geldikten sonra annesinin erkek kardeşine olan davranışlarını kardeşinin erkek olmasına bağlar. Bu duruma da kendini alıştıran Diane’nin bir kız kardeşi daha olur. Diane annesinin küçük kız kardeşini de çok sevdiğini görünce dünyası yıkılır ve sorunun kendisinde olduğunu düşünür.

Bu arada Diane’nın babası da annesine delice aşıktır ve bu sebeple Diane’nın durumunu fark edememektedir. Diane kendini dede ve ninesinin sevgisiyle avutur. Ancak onların ölümü ile yapayalnız kalır. Doktor olmaya karar veren Diane tıp eğitimi alırken tanıştığı hocasını annesinin yerine koyar ancak hocasında da annelik özelliklerinin eksik olduğunu görür. Hayatını mahveden kıskançlık ile tekrar yüzleşmek zorunda kalan Diane, rakip kendi evladı bile olsa kadınların rakip kabul etmediğini anlar.

Tanıtım Yazısı:

Mutluyken Zaman Hızlı Akar’ın tanıtım yazısında şu ifadelere yer verilmiş. “Marie güzel olduğunu biliyordu. Uzun boyuyla, sarı saçları ve aydınlık yüzüyle kimse ona kayıtsız kalamazdı. On dokuz yaşındaydı. Harika bir gelecek uzanıyordu önünde. Bir başarı öyküsü olan bu filmin başrolünde olmak ne kadar eğlenceliydi! Bir gün Diane çıkageldi ve Marie’nin hikâyesi sona erdi. Elinizdeki kitap Diane’i anlatıyor. Marie’nin kıskandığı, ondan daha güzel olan tek kadını…Kızını. Çok satan kitapların yazarı, Fransa Akademisi Roman Büyük ödüllü Amélie Nothomb’dan anneliğe, evliliğe, kıskançlığa dair tuhaf bir hikâye. Acıyla Çarp Kalbim, neşe dolu kahkahaların yerini ürkütücü bakışlara bıraktığı tüyler ürpertici bir masal.”

İyi okumalar diliyoruz.

Mesaj Yazabilirsiniz

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır


*