Amelie Nothomb - Kış Yolculuğu 'nun Özeti - Kitapozet.Net
Amelie Nothomb - Kış Yolculuğu

Amelie Nothomb – Kış Yolculuğu

“Amelie Nothomb“un “Kış Yolculuğu” isimli kitabı Doğan Kitap’tan yayımlandığında oldukça ilgi görmüştü. Mahmut Özışık’ın dilimize çevirdiği Kış Yolculuğu‘nun özetine geçmeden önce Amelie Nothomb kimdir kısaca tanıtalım. Amelie Nothomb 1966 yılında Belçika Etterbeek’de doğmuş. Babasının konsolos olması sebebiyle çocukluk yıllarını Japonya, Çin, Laos ve Tayland gibi farklı ülkelerde geçirmiş. Orta öğrenimini çeşitli ülkelerde tamamladıktan sonra lisans eğitimini Universite Libre de Bruxelles’de filoloji üzerine almış. Küçüklüğünden beri yazmaya ilgi duyduğundan profesyonel olarak yazarlığa başlamış. İlk romanı 1992 yılında yayımlanmış. Kıran Kırana isimli romanı ile 1999 yılında Fransız Akademisi Roman Büyük Ödülü’nü kazanmış. İleri ki yıllarda Genç Edebi Yetenek Ödülü, Rene-Fallet Ödülü ve Alain-Fournier Ödülü gibi ödüllere de layık görülmüş. Daha çok novella (Yüz sayfayı geçmeyen uzun öykü) türündeki eserleri ile tanınan yazar Belçikalı olmasına rağmen kitaplarını Fransızca olarak yazmakta.

Başlıca eserleri: Kıran Kırana, Kara Sohbet, Katilin Temizliği, Merkür, Açlığın Biyografisi, Ne Adem Ne Havva, Kış Yolculuğu, Bir Yaşam Biçimi, Yağmuru Seven Çocuk, Dişi Şeytan, Özel İsimler Sözlüğü, Kameraya Gülümse ve Sınır Tanımayan Cesetler, Acıyla Çarp Kalbim

Amelie Nothomb

Amelie Nothomb

Kış Yolculuğu’nun Özeti:

Amelie Nothomb’un psikolojik polisiye türündeki klasik romanlarından biri ile daha karşı karşıyayız. Çevirmenin de etkisiyle romanda sade bir dil ve güzel bir anlatım var. Konusuna gelirsek, kitapta ana karakterimiz Zoeli isminde elektrik şirketinde çalışan bir işçi. Bir gün Zoeli elektrik ile ilgili bir sorun sebebiyle bir eve gönderilir. Evde yaşayan Alienor yarı otistik bir yazardır. Bayan Astrolabe ise Alienor’un bakımı ve evin günlük işleri ile ilgilenmektedir. Zoeli ve Astrolabe arasında bir elektriklenme olur ve yakınlaşırlar. Astrolabe ile Zoeli gittikçe yakınlaşırlar ancak tensel bir yakınlaşma olmaz. Astrolabe Alienor’u hayatı boyunca bırakmayacağını onun bakımıyla ilgileneceğini Zoeli’ye söyler. Astrolabe’e karşı çok derin duygular besleyen Zoeli buna çok kızar ve bir intikam alma çabasına girer. Bir uçak kaçırarak havada infilak ettirmeyi planlar. Aşk için ölümü göze alan Zoeli acaba başarılı olabilecek midir? Sürükleyici bir roman okumak isteyenlere Amelie Nothomb’un Kış Yolculuğu’nu tavsiye ediyoruz.

İyi okumalar diliyoruz.

Mesaj Yazabilirsiniz

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır


*