Amin Maalouf - Yüzüncü Ad Kitabının Özeti - Kitapozet.Net
Amin Maalouf - Yüzüncü Ad

Amin Maalouf – Yüzüncü Ad

Amin Maalouf“un “Yüzüncü Ad” isimli kitabı Yapı Kredi Yayınları’ndan yeni bir baskı yaptı. Kitabın alt başlığı “Baldassare’nin Yolculuğu” Kitabı dilimize Samih Rifat çevirmiş. Yüzüncü Ad’ın özetine geçmeden önce Amin Maalouf kimdir kısaca tanıtalım.

Amin Maalouf 1949 Beyrut doğumlu. Katolik Arap bir aileye mensup. Babası Rüşdi Maalouf yazar, öğretmen ve gazeteci. Amin Maalouf eğitimini Beyrut’taki Fransız okullarında tamamlamış ve yine bu şehirde bulunan Fransız Üniversitesi’nde sosyoloji ve ekonomi eğitimi görmüş. Üniversite eğitimi sonrasında yerel Beyrut gazetelerinde yazarlık ve yöneticilik yapmaya başlayan Amin Maalouf, bu görevi esnasında Hindistan, Bangladeş, Somali, Kenya, Etiyopya, Yemen ve Cezayir gibi pek çok ülkeye gitme ve buralarda gözlem yapma fırsatı bulmuş. Nitekim o dönemdeki yazılarında genellikle buralardaki savaş ve etnik çatışmaları konu almış, çözüm yollarına kafa yormuş. 1975’te Lübnan İç Savaşı başlayınca Maalouf ailesiyle birlikte Fransa’ya mülteci olarak yerleşmiş.

Amin Maalouf, 1983 yılında yayımladığı ilk kitabı Arapların Gözüyle Haçlı Seferleri ile uluslararası arenada tanınmış. Kitabı pek çok dile çevrilmiş. Ardından Afrikalı Leo, Semerkand, Işık Bahçeleri ve Beatris’ten Sonra Birinci Yüzyıl, Yüzüncü Ad gelmiş. 1993’te yayımlanan Tanios Kayası ile  Goncourt Akademisi Edebiyat Ödülü’nü kazanmış. Amin Maalouf 1996’da yazdığı Doğunun Limanları’nın ardından deneme türü eserlere yönelmiş. Ölümcül Kimlikler ve özellikle 2009’da yayımlanan Çivisi Çıkmış Dünya çok ilgi görmüş. Uygarlıkların Batışı Amin Maalouf’un deneme türündeki ikinci eseri.

Yüzüncü Ad’ın Özeti:

Yıl 1665 ve dünyada herkes korku içinde çünkü 1666 yılının canavar yılı olduğunu düşünülüyor ve dünyanın sonunun geleceğine inanılıyor. Bir de kahinlerin böyle söylemesi ile endişeyi ve korkuyu iyice artırıyor. Hatta kahinler İncil’de bazı yerlerin 1666 yılına işaret ettiğini ve artık dünyanın sonunun geleceğini iddia ediyorlar. Herkes panik içindeyken dünyayı tek kurtarabilecek şeyin Yüzüncü Ad olduğu söyleniyor.

Baş kahramanımız Baldassare Embriaco isminde genç bir adam. Genç kahramanımız Baldassare Yüzüncü Ad’ın peşinden bir maceraya sürükleniyor. Aslında ilk başta Yüzüncü Ad kitabı onun eline geliyor. Fakat o bir boşluk anında kitabı elinden çıkartıyor. Sonrasında çok pişman oluyor ve tekrar kitabın peşinden neredeyse tüm dünyayı gezeceği bir yolculuğa çıkıyor. Baldassare Yüzüncü Ad’ın peşinden İstanbul’a, İzmir’e, Konya’ya, Londra’ya gidiyor. Pek çok yeri geziyor, görüyor ve pek çok deneyim yaşıyor. Çok farklı insanlarla ve olaylarla karşılaşıyor. Her yaptığı, her uğradığı şehir ona başka bir şey katıyor. Ruhunun ve  dünyaya bakışının olgunlaşmasında, dünyayı gezerken bir nevi kendi içine yaptığı yolculuğa da şahitlik ediyor okurlar. Soluk soluğa okuyacağınız bir kitap Amin Maalouf’un Yüzüncü Ad’ı.

İyi okumalar diliyoruz.

Mesaj Yazabilirsiniz

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır


*