Avram Ventura - Bilgelik Ağacının Gölgesinde - Kitapozet.Net
Avram Ventura - Bilgelik Ağacının Gölgesinde

Avram Ventura – Bilgelik Ağacının Gölgesinde

Şair, köşe yazarı “Avram Ventura“nın “Bilgelik Ağacının Gölgesinde” isimli kitabı Delidolu Yayınları‘ndan çıktı. Bilgelik Ağacının Gölgesinde’nin özetine geçmeden önce Avram Ventura kimdir eserleri nelerdir tanıyalım. Avram Ventura 1949 yılında İzmir’de doğmuş. Orta öğreniminin ardından Ege Üniversitesi İktisadî ve Ticarî Bilimler Fakültesi Muhasebe ve Finansman Bölümü’nün tamamlamış. 1989 yılından itibaren Şalom Gazetesi’nin İzmir temsilciliğini yapmış. Şiirleri ve yazıları Soyut, Varlık, Güney, Yeditepe, İzmir Life gibi dergilerde yayınlanmış. Eserleri: Sevgidir Yaşayan, Boşlukta Bir Ses, Beşyüz Dallı Akasya, Yol Üçlemleri, Gözleri Yüreğimin, Bir Sözü Söylemek Gerek, Kırk Dilli Kuş, Ayın Aydınlık Yüzü, Körlerin Gördüğü

Bilgelik Ağacının Gölgesinde’nin Özeti:

Ventura’nın Bilgelik Ağacının Gölgesinde de yer alan denemeleri kişisel deyimlerinden, gözlem ve sorgulamalarından besleniyor. Yaşama farklı pencerelerden bakmayı öneren 22 denemede başta Montaigne olmak üzere insanlığın yolunu aydınlatan pek çok sanatçı, bilim insanı ve düşünüre selam gönderen Ventura anılardan, kitaplardan, sanattan, dostluktan, iyilikten ve kötülükten, sevgiden, ölümden, kısacası hepimizin hayatından söz ediyor kitabında.

Tanıtım yazısı:

Kitabın tanıtım yazısında şu ifadelere yer verilmiş. “Bilgelik ağacının gölgesinde yeşeren düşünceler… İzmirli şair, köşe yazarı Avram Ventura’nın kişisel deneyimlerinden, gözlem ve sorgulamalarından beslenen Bilgelik Ağacının Gölgesinde, yaşama farklı pencerelerden bakmayı öneren yirmi iki denemeden oluşuyor. Sebatkâr bir okurun yıllar içindeki birikiminden damıtılmış bu içtenlikli yazılarda, başta Montaigne olmak üzere insanlığın yolunu aydınlatan pek çok sanatçı, biliminsanı ve düşünüre mütevazı bir dost selamı gönderen yazar; okurlarını edebiyat, sanat ve felsefenin derin sularında birlikte kulaç atmaya çağırıyor. Yaşamayı, sürekli yolda olmaya; yazmayı ise hiç bitmeyen bir yolculuğa benzeten Ventura’nın, usul usul demlendirdiği Bilgelik Ağacının Gölgesinde, Delidolu’nun #Okumak temalı kurmaca dışı eserler koleksiyonundaki yerini alıyor. Anılardan, kitaplardan, sanattan, dostluktan, iyilik ve kötülükten, yalandan, yalnızlıktan, sevgiden, ölümden, başarıdan; kısacası hepimizin hayatından söz eden, önce kendine sonra okuruna ayna tutan bu denemelerle bilgelik ağacının gövdesine yaslanıp biraz olsun düşünmeye ne dersiniz? “Hayatın gerçeğini kavramış, insanlığa her alanda katkısı olmuş tüm düşün, sanat, bilim ve inanç önderlerini düşünüyorum. Kökleri binyıllara uzanan bu insanlar, bilgelik ağacının dallarını oluşturuyorlar. Ben o ağacın bir dalı olamasam da, hiç değilse gölgesine sığınmaya çalışıyorum.”

İyi okumalar diliyoruz.

Mesaj Yazabilirsiniz

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır


*