Ayşe Başcı - König - Dünyayı Dolandıran Türk'ün Romanı - Kitapozet.Net

Ayşe Başcı – König – Dünyayı Dolandıran Türk’ün Romanı

Ayşe Başcı“nın merakla beklenen romanı “König” Mundi Yayınları’ndan çıktı. Kitabın alt başlığı Dünyayı Dolandıran Türk’ün Romanı. König – Dünyayı Dolandıran Türk’ün Romanı’nın özetine geçmeden önce yazar Ayşe Başçı kimdir eserleri nelerdir tanıyalım. 1974 doğumlu olan Ayşe Başcı liseyi İstanbul Kültür Kolejinde üniversiteyi ise Boğaziçi Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık Bölümünde tamamlamış. Mezuniyetinin ardından kitabevleri için çeviri yapmaya başlayan Ayşe Başçı’nın 30’dan fazla çevirisi bulunmakta. İletişim ve basın yayın sektöründe öykü ve roman taslakları da hazırlayan Ayşe Başçı’nın yazmış olduğu Benim Çevre Kitabım isimli bir çocuk kitabı da bulunmakta.

König Dünyayı Dolandıran Türk’ün Romanı merakla bekleniyordu. Merakla bekleniyordu diyoruz çünkü König yani gerçek ismi ile Ekrem Hamdi Bakan çok gizemli birisi. 1930’lu ve 1940’lı yıllarda ismi sıkça yolsuzluklar ve kaçakçılıkla anılmış. İstihbarat güçlerinin arkasında olduğu söylenmiş. Kitabımız da Ekrem Hamdi Bakan’ın Fransa’dan Türkiye’ye, otellerdeki gizli buluşmalardan meclis odalarına uzanan macera dolu hikayesini anlatmakta. Normalde dolandırıcılar kişileri veya şirketleri dolandırırlar ama König’in farkı ülkeleri de dolandırmış. Peki König ismi nereden geliyor. König ismini kim vermiş Ekrem Hamdi Bakan’a. Bir süre Alman ordusunda istihbarat çalışmaları yapan Ekrem Hamdi Bakan König ismini bu nedenle almış. 1923’te Cumhuriyetin kuruluşundan sonra dünyadaki birçok büyük şirketin Türkiye distribütörlüğünü alan Ekrem Hamdi Bakan bu sayede siyasi ve ticari yönden geniş bir çevre edinmiş. 1936 yılında İspanya’da Franco yönetimine karşı direnişçiler tarafından başlatılan isyan iç savaşa dönüşmüş. Direnişçiler savaşta kullanmak üzere uçaklara ihtiyaç duymuş. İhtiyaç duyulan bu uçakları temin etmeyi vadeden ise König ismiyle bilinen bir Türk. Cumhuriyetin kuruluşundan beri dünyadaki birçok büyük şirketin Türkiye temsilciliğini alan ve büyük bir çevre edinen Ekrem Hamdi Bakan için kurduğu bu ilişkiler sayesinde bir devleti dolandırmak hiç de zor bir iş değilmiş.

Kitabın tanıtım bülteninden de bir bölüm okuyalım: “Ucu devletin en üst mercilerine dayandığından uzun süre örtbas edilmeye çalışılan bu büyük kumpasın başkahramanı Ekrem Hamdi, en tehlikeli dönemeçlerden kıl payı kurtulmayı başaran çapkın bir düzenbaz, önemli devlet adamlarıyla girift ilişkileri sayesinde yolunu bulan, eşine ancak romanlarda rastlanan nevi şahsına münhasır bir şahsiyet.” Polisiye ve tarihin harmanlandığı heyecan dolu bu romanı bir solukta okuyacağınızı düşünüyoruz.

İyi okumalar diliyoruz.

Mesaj Yazabilirsiniz

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır


*