Ayşe Kulin - Her Yerde Kan Var Kitabının Özeti - Kitapozet.Net
Ayşe Kulin - Her Yerde Kan Var

Ayşe Kulin – Her Yerde Kan Var

Ayşe Kulin“in son romanı “Her Yerde Kan Var” Everest Yayınları’ndan çıktı. Her Yerde Kan Var’ın özetine geçmeden önce Ayşe Kulin kimdir kısaca tanıyalım. Ayşe Kulin 1941 yılında İstanbul’da doğmuş. Ankara Koleji’nde eğitimini sürdürürken İstanbul Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’ne geçiş yapmış ve buranın edebiyat bölümünden mezun olmuş. Daha sonra London School of Economics’de sosyoloji eğitimi almış. Çeşitli gazete ve dergilerde editör ve muhabir olarak çalışan Kulin ilk kitabını 1984 yılında çıkarmış. Bu kitapta yer alan Gülizar isimli öykü beyazperdeye uyarlanmış ve film 1986 yılında Kültür Bakanlığı ödülünü kazanmış. Daha sonra Aylin isimli kitabını çıkaran Kulin’in 2001 yılında yazdığı Köprü isimli romanı 2006-2008 yılları arasında tv dizisi olarak da çekilmiş. 2004 yılında çıkarmış olduğu Gece Sesleri isimli romanı isimli kitabı da 2008 ve 2009 yıllarında tv dizisi olarak çekilmiş. 2009 yılında ise Tek ve Tek Başına Türkan isimli biyografik romanı yayınlanmış. 2016 yılında yazdığı Nefes Nefese isimli romanı İtalya’da En Prestijli Roman Ödülü’nü almış. Ayşe Kulin’in başlıca eserleri şunlardır. Geniş Zamanlar, Sevdalinka, Füreya, Köprü, Nefes Nefese, Kardelenler, Gece Sesleri, Bir Gün, Bir Varmış Bir Yokmuş, Veda, Türkan, Hayat Dürbünümde Kırk Sene, Hüzün Dürbünümde Kırk Sene, Gizli Anların Yolcusu Bora’nın Kitabı, Dönüş, Handan, Tutsak Güneş, Kanadı Kırık Kuşlar.

Her Yerde Kan Var’ın özeti:

Her Yerde Kan Var, Osmanlı Tarihinin bir döneminin farklı bir açıdan farklı karakter üzerinden anlatıldığı bir roman. 32. Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz tahttan indirildiği ve yerine Sultan IV. Murat’ın geçtiği 1876 yılının Mayıs aylarının sonu Haziran aylarının başlarında, olayların meydana geldiği bu bir haftalık süre Ayşe Kulin’in kaleminden yazıya dökülmüş. Osmanlı tarihinin o dönemine ilişkin bilgilerin edebi bir dille harmanlanıp okuyucuya sunulduğu romanda her karakterin hikâyesi ayrı ayrı aktarılmakta. Kitabın danışmanlığını Osmanlı Devleti’nin son dönemlerine dair çalışmaları ile tanınan tarihçi Murat Bardakçı yapmış.  Her Yerde Kan Var hem tarih severlerin, hem de Ayşe Kulin’i seven okuyucuların keyif alacağı bir eser.

Tanıtım Yazısı:

Romanın tanıtım yazısında şu ifadelere yer verilmiş.“Ayşe Kulin’den Osmanlı’nın son dönemine çok çarpıcı bir bakış: Her Yerde Kan Var! Sultan Abdülaziz’in sır dolu ölümüyle sonuçlanan bir dönemi, saraydaki birçok önemli kahramanın gözünden okuyoruz bu romanda. Kulin’in bütün karakterlere kimi zaman müthiş insani hassasiyetle, kimi zaman da edebiyatın bütün sınırlarıyla yaklaştığını görüyoruz. Her Yerde Kan Var yakın tarihin aslında bugüne ne denli benzediğinin, tarihin sadece tekerrürden değil, tefekkürden de ibaret olduğunun romanı. Dönüp o dönemi bütün canlılığı ve dürüstlüğüyle okumaya dair hakiki bir çağrı, bir vaat!
“Aksaray’dan kar geliyor
Ben sandım ki yar geliyor
Çıktım baktım pencereye
Çerkez Hasan can veriyor” türküsünün hep bizimle olduğu, nefes nefese okuyacağımız bir bakış romanı Her Yerde Kan Var… Ayşe Kulin’in incelikli kaleminden”

İyi okumalar diliyoruz.

Mesaj Yazabilirsiniz

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır


*