Ayşegül Devecioğlu - Güzel Ölümün Öyküsü - Kitapozet.Net
Ayşegül Devecioğlu - Güzel Ölümün Öyküsü

Ayşegül Devecioğlu – Güzel Ölümün Öyküsü

Ayşegül Devecioğlu“nun son romanı “Güzel Ölümün Öyküsü” Metis Yayınları’ndan çıktı. Güzel Ölümün Öyküsü’nün özetine geçmeden önce Ayşegül Devecioğlu kimdir kısaca tanıyalım. Ayşegül Devecioğlu 1956 yılında doğmuş. Orta öğreniminin ardından Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde öğrenimine devam etmiş. Ancak öğrenimini tamamlayamadan 1977 yılında üniversiteden ayrılmış. 1986 yılından itibaren çeşitli gazete, dergi ve televizyonlarda çalışmış. Edebiyat hayatına 2004 yılında yayımlanan Kuş Diline Öykünen isimli romanla başlamış. Ardından Ağlayan Dağ Susan Nehir isimli kitabı yayımlanmış. Devecioğlu bu kitabıyla 2008 Orhan Kemal Roman Armağanı’nı kazanmış. 2009 yılında Kış Uykusu ve 2011 yılında Başka Aşklar adlı öykü kitapları yayımlanan Ayşegül Devecioğlu’nun bir önceki romanı da Ara Tonlar idi.

Güzel Ölümün Öyküsü’nün özeti:

Devecioğlu’nun yeni romanı Güzel Ölümün Öyküsü sokaklarda yaşamak zorunda kalmış çocukların, gençlerin dünyasına dair. Dayağın ve aşağılanmanın eksik olmadığı aynı yetiştirme yurdunda birlikte büyüyen Emenike ve Kral arkadaşları Kocabaş ile birlikte Tarlabaşı’nın arka sokaklarını mesken tutarlar. Suça bulaşan gençler yaşadıkları mekanı terk etmek zorunda kalırlar ama gittikleri yeni mahallede de Emenike ve Kral’ı farklı bir dünya beklemektedir. Bıçak sırtındaki hayatları ağır bir trajediye doğru sürüklenir.

Tanıtım Yazısı:

Romanın tanıtım yazısında şu ifadelere yer verilmiş.“Yürümeye devam ediyor. Hava eskisi kadar soğuk değil, yakında bahar gelecek, ardından yaz, dünya dönmeye devam edecek. Peki dünya ne zaman duracak? Yaşamın hep böyle süreceği bilgisi, karanlıkla birlikte derisinden içeri sızıyor. Dünya dönmeye devam edecek. Sabah, gece birbiri ardına, korna böğürtüleri, kaldırımlar, insanlar arasında, bir de o kükreme, betonun, inşaat kepçesinin, polis arabasının, kim bilir neyin. Güzel Ölümün Öyküsü Ayşegül Devecioğlu koleksiyonunun altıncı kitabı”

İyi okumalar diliyoruz.

Mesaj Yazabilirsiniz

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır


*