Bob Dylan - Sözler Kitabı'nın Özeti - Kitapozet.Net
Bob Dylan - Sözler

Bob Dylan – Sözler

Çağımızın en önemli müzisyen ve şairlerinden “Bob Dylan“ın şarkı sözleri Kara Plak Yayınları tarafından bir araya getirildi. Kitabın ismi “Bob Dylan Sözler” Şarkı sözlerinin çevirisinde çok sayıda isim el vermiş. Aralarında yakından tanıdığımız edebiyatçılar da var. Biz hepsini sayalım. Armağan Ekici, Burcu Oğuz, Deniz Koç, Emrah Özesen, Esin İleri, Kutlukhan Kutlu, Lora Sarı, Mahir Ünsal Eriş, Seçkin Erdi, Selahattin Özpalabıyıklar, Selin Okyay, Süreyya Evren. Yaz Özpalabıyıklar.

Bob Dylan kimdir diye merak edenlere kısaca tanıtalım. Bob Dylan’ın asıl adı Robert Allen Zimmerman. Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeyinde, Kanada sınırına yakın Duluth, Minnesota’da 1941 yılında doğuyor. 60’lı yılların başından itibaren yükselen bir müzik hatta şairliği, ressamlığı falan da düşünüldüğünde bir sanat ikonu Bob Dylan. Hiç bilmeyenler bile “One More Cup Of Coffee” isimli şarkısını mutlaka bir kere duymuştur.

Dylan’ın hayatı bir bakıma New York’un folk şarkıları söylenen küçük gece kulüplerinden Nobel Edebiyat Ödülü‘ne uzanan benzersiz bir yolculuk. Hatırlarsanız 2016 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü Bob Dylan almıştı ve Dylan ödülü kazandığında büyük bir şaşkınlık yaşanmıştı. Ödül komitesi Bob Dylan seçimini şu sözlerle açıklamıştı. Büyük Amerikan şarkı geleneğine yeni şiirsel bir ifade tarzıyla katkıda bulunması.

Bob Dylan – Sözler Kitabının Özeti:

Bob Dylan’ın kendi ismini verdiği ilk albümünden itibaren yazıp da albümlerine koymadığı şarkıların da bulunduğu yüzlerce şarkı sözü Bob Dylan – Sözler’de bir araya geliyor. Kitap 31 albümün toplandığı bir sanat eseri ve Nazım Dikbaş 31 albüm için ayrı ayrı kapak çizmiş. Bob Dylan sevenler için gerçekten kıymetli bir eser çıkmış ortaya.

Kitaptan kısa bir bölüm verelim. Hem de Bob Dylan’ın o unutulmaz şarkısı One Mone Cup Of Coffee’nin Türkçe’ye çevrilmiş hali ile;

ONE MORE CUP OF COFFEE
(Bir Fincan Kahve Daha)
Nefesin tatlı
Gözlerin sanki gökte iki cevher
Sırtın dik, saçın ipek gibi saçılmış
Başını koyduğun yastığa
Ama sevgi hissetmiyorum sende
Minnet de aşk da
Bağlılığın bana değil
Tepedeki yıldızlaraHadi yolluk bir kahve daha
Son bir kahve, çıkmadan yola
Vadiye, aşağıyaBaban eşkıyanin teki
Serseriliğin kitabını yazmış
İnce elemeyi öğretecek sana
Nasıl bıçak atılacağını da
Pürdikkat gözlüyor krallığını
Yabancılar girmesin diye
Sesi titriyor bağırırken
Bir kap yemek daha diyeHadi yolluk bir kahve daha
Son bir kahve, çıkmadan yola
Vadiye, aşağıyaKız kardeşin geleceği görüyor
Annenle sen de hatta
Okuma yazma bilmiyorsun
Hiç kitap yok rafında
Sınır tanımıyor hazzın
Sesin tarlakuşu gibi
Ama kalbin bir umman
Karanlık ve gizemli

Hadi yolluk bir kahve daha
Son bir kahve, çıkmadan yola
Vadiye, aşağıya

İyi okumalar diliyoruz.

Mesaj Yazabilirsiniz

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır


*