Charles Dickens - David Copperfield - Kitapozet.Net
Charles Dickens - David Copperfield

Charles Dickens – David Copperfield

Dünya edebiyatının köşe taşlarından biri “Charles Dickens“ın ünlü eseri “David Copperfield” İş Bankası Kültür Yayınları’nın Hasan Ali Yücel Klasikler dizisinden çıktı. Romanı dilimize Meram Arvas çevirmiş. David Copperfield’ın özetine geçmeden önce Charles Dickens kimdir kısaca tanıtalım.

İngiliz edebiyatının büyük ismi Charles Dickens 1812 yılında Portsmouth’da doğmuş. Edebiyat tarihinin en unutulmaz kurgusal karakterlerinden bazılarını yaratmasının yanı sıra birçoklarınca Viktoria Devri’nin en iyi romancısı olarak kabul edilir. Yaşadığı dönemde yani henüz hayattayken eserleri çok büyük ilgi gördü ve dünya çapında bir şöhrete erişti. Charles Dickens henüz on yaşındayken babası borçları yüzünden hapishaneye düştü. Bunun üzerine ailecek yoksul bir mahalleye taşındılar ve küçük Charles okulu bırakarak bir ayakkabı fabrikasında çalışmaya başladı. Daha sonra bir avukatın yanına girdi. Genç yaşta mahkeme salonlarında hayatın başka boyutlarını tanımaya başladı ve gözlemlerini yazıya döktü.

İlk eseri Mister Pickwick’in Serüvenleri 1836 yılında tefrika edildi. Henüz yirmi altı yaşındayken Oliver Twist’i yazdı ve uluslararası bir üne kavuştu. Oliver Twist’i, David Copperfield, Antikacı Dükkanı, İki Şehrin Hikayesi gibi başyapıtlar izledi. 19’uncu yüzyılda işçi sınıfının içinde bulunduğu koşulları en iyi aktaran yazarların başında gelen Dickens, 1870 yılında genç sayılabilecek bir yaşta sağlığını yitirdi ve hayata veda etti.

Charles Dickens, kariyeri boyunca haftalık bir gazeteyi yirmi yıl yönetti. 15 roman, 5 uzun öykü, yüzlerce kısa öykü ve kurgu dışı makale yayınlayıp yorulmak nedir bilmeden çalıştı. Yanı sıra çocuk hakları, eğitim ve diğer toplumsal konularda yenilikler için mücadele etti.

Charles Dickens
Charles Dickens

David Copperfield’ın Özeti:

David Copperfield Charles Dickens’ın en sevdiğim çocuğum dediği romanı. Kahramanımız küçük David, annesinin kötü kalpli Bay Murdstone ile evlenmesi üzerine yapayalnız kalır ve güçlüklerle dolu bir hayat yolculuğuna çıkar. David, çocukluktan yetişkinliğe giden bu zorlu yolda güven, ihanet, cesaret, sevgi gibi kavramları kendi hayat tecrübesiyle öğrenmek durumunda kalır.

Roman, 19’uncu yüzyılda İngiltere’de çocuk emeğinin sömürüsü, İngiliz eğitim sisteminin zorbaca disiplini gibi konuları işlerken çok sayıda unutulmaz karaktere de yer verir. David Copperfield’ın birçok Türkçe baskısı var lakin bunların ekseriyeti kısaltılmış özet çeviriler. İş Bankası’ndan yayımlanan 1100 sayfalık bu yeni edisyon romanın tam çevirisi.

İyi okumalar diliyoruz.

Mesaj Yazabilirsiniz

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır


*