Charles Dickens - Mister Pickwick'in Serüvenleri - Kitapozet.Net
Charles Dickens - Mister Pickwick'in Serüvenleri

Charles Dickens – Mister Pickwick’in Serüvenleri

Dünya edebiyatının köşe taşlarından “Charles Dickens“ın ünlü eseri “Mister Pickwick’in Serüvenleri” Yapı Kredi Yayınları’nın Kazım Taşkent Klasik Yapıtlar dizisinden yeni bir baskı yaptı. Romanı dilimize Tektaş Ağaoğlu çevirmiş. Mister Pickwick’in Serüvenleri’nin özetine geçmeden önce Charles Dickens kimdir kısaca tanıtalım.

İngiliz edebiyatının büyük ismi Charles Dickens 1812 yılında Portsmouth’da doğmuş. Edebiyat tarihinin en unutulmaz kurgusal karakterlerinden bazılarını yaratmasının yanı sıra birçoklarınca Viktoria Devri’nin en iyi romancısı olarak kabul edilir. Yaşadığı dönemde yani henüz hayattayken eserleri çok büyük ilgi gördü ve dünya çapında bir şöhrete erişti. Charles Dickens henüz on yaşındayken babası borçları yüzünden hapishaneye düştü. Bunun üzerine ailecek yoksul bir mahalleye taşındılar ve küçük Charles okulu bırakarak bir ayakkabı fabrikasında çalışmaya başladı. Daha sonra bir avukatın yanına girdi. Genç yaşta mahkeme salonlarında hayatın başka boyutlarını tanımaya başladı ve gözlemlerini yazıya döktü.

Mister Pickwick’in Serüvenleri Dickens’ın ilk eseri ve 1836 yılında tefrika edildi. Henüz yirmi altı yaşındayken Oliver Twist’i yazdı ve uluslararası bir üne kavuştu. Oliver Twist’i, David Copperfield, Antikacı Dükkanı, İki Şehrin Hikayesi gibi başyapıtlar izledi. 19’uncu yüzyılda işçi sınıfının içinde bulunduğu koşulları en iyi aktaran yazarların başında gelen Dickens, 1870 yılında genç sayılabilecek bir yaşta sağlığını yitirdi ve hayata veda etti.

Charles Dickens, kariyeri boyunca haftalık bir gazeteyi yirmi yıl yönetti. 15 roman, 5 uzun öykü, yüzlerce kısa öykü ve kurgu dışı makale yayınlayıp yorulmak nedir bilmeden çalıştı. Yanı sıra çocuk hakları, eğitim ve diğer toplumsal konularda yenilikler için mücadele etti.

Charles Dickens
Charles Dickens

Mister Pickwick’in Serüvenleri’nin Özeti:

Kimi edebiyatçılar tarafından toplumun alt tabakalarındaki üç kağıtçı, düzenbaz, kurnaz ve becerikli kişilerin maceralarını konu alan roman türü olarak nitelendirilen pikaresk romanın türünün örneklerinden olduğu belirtilen Mister Pickwick’in Serüvenleri’nde Mister Pickwick ve  yakın üç arkadaşının birlikte bir yolculuğa çıkmaları ve yaptıkları bu yolculuk esnasında başlarına gelen olaylar anlatılmakta.

Samuel Pickwick, Pickwick Kulübü adıyla bir klüp kurar ve üç yakın arkadaşını da alarak bilimsel araştırmalar yapmak ve çeşitli gözlemlerde bulunmak üzere Londra’dan yola çıkar. İngiltere’nin pek çok yerini gezen bu arkadaş grubu pek çok farklı insanlar karşılaşır, başlarına bir çok olay gelir.

Pickwick’in arkadaşları Tupman, Snodgrass ve Winkle. Tupman, göbekli, şişman ve yaşı ilerlemiş bir adam olmasına rağmen hala kadınlardan vaz geçemiyen birisi. Snodgrass sözde şair ancak yazdığı tek düzgün bir şiiri bulunmamakta. Winkle ise anlattığına göre yetenekli bir sporcu ve çok iyi ata binmekte ancak yaptığı sakarlıklar ile övündükleri ile alakası olmadığını gösteren komik bir karakter.

900 sayfayı aşan bu dünya klasiği roman Charles Dickens’ın romancılık hayatının başında, çıraklık dönemi diyebileceğimiz zaman zarfında yazılmış. Dickens ve dünya klasiklerinden hoşlananların severek okuyacağı bir kitap Mister Pickwick’in Serüvenleri.

İyi okumalar diliyoruz.

Mesaj Yazabilirsiniz

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır


*