David Burns - İyi Hissetmek Kitabının Özeti - Kitapozet.Net
David Burns - İyi Hissetmek

David Burns – İyi Hissetmek

Psikoloji ve psikiyatri alanındaki çalışmaları ile tüm dünyada tanınan “David Burns“ün “İyi Hissetmek” isimli kitabı Psikonet Yayınları’ndan yeni bir baskı daha yaptı. Kitabı dilimize Gönül Acar, İrem Erdem Atak, Özlem Mestçioğlu ve Esra Tuncer birlikte çevirmişler. İyi Hissetmek’in özetine geçmeden önce David Burns kimdir kısaca tanıyalım. David Burns 1942 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Minneapolis şehrinde doğmuş. Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Pennsylvania Üniversitesi’nde psikiyatri branşında uzmanlaşmış. Halen Stanford Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalında uzman doktor olarak görev yapmakta. David Burns ruh sağlığı hastalıkları ve psikiyatri üzerine uzmanlaştıktan sonra bu tür hastalıktan muzdarip olanlar için yaşamı kolaylaştırma çalışmalarına başlamış ve halen de devam etmekte. Ses kayıtları ve kişiye özel terapiler ve kitaplar ile insanlara yardım etmeye odaklanmış olan Burns’ün daha önce yayımlanmış olan Panik Atak isimli kitabı ülkemizde çok satanlar listesine girmişti.

david-burns
David Burns

İyi Hissetmek’in Özeti:

İyi Hissetmek, David Burns’ün uzman bir doktor olarak yıllar boyu edindiği tecrübelerden yola çıkarak yazılmış. Kitabın alt başlığı Duygu Durum Tedavisi. Duygularımız ve durumumuz ne olursa olsun kendimizi iyi hissetmemizi, en kötü zamanlarımızda bile ufuktaki ışığı görerek ona doğru ilerlememizi sağlayacak metotların neler olduğu ile ilgili ipuçları veriyor bizlere. Genelde psikoloji kitaplarındaki anlatım dili zor olur ama İyi Hissetmek insanı sıkmayan gayet akıcı ve kolay anlaşılır bir dille kaleme alınmış. Öyle ki merak ve heyecanla zaman zaman bir sonraki sayfaya geçmek için can atıyorsunuz. Kitabın en ilgi çekici yerleri, doktor hasta ilişkilerinin örneklendirilerek anlatıldığı, tedavi şeklinin pratik ile birleştirilerek paylaşıldığı bölümler. Psikoloji ile az veya çok ilgileniyor iseniz veya kendinizi her daim iyi hissetmek istiyorsanız David Burns’ün İyi Hissetmek tam size göre.

Tanıtım Yazısı:

Kitabın tanıtım yazısında şu ifadelere yer verilmiş.“İyi Hissetmek İyi Hissettiriyor. İşte size iyi bir haber; kendinizi kaygı, suçluluk, kötümserlik, erteleme, düşük benlik saygısı ve depresyonun diğer “dipsiz kuyu”lardan ilaçsız kurtarabilirsiniz!İYİ HİSSETMEK’te, psikiyatrist David Burns duygularınızı harekete geçirecek ve hayata daha olumlu bakmanızı sağlayacak, bilimsel olarak test edilmiş teknikler sunuluyor. Duygu durumunuzdaki dalgalanmaların nedenlerini anlayın. Olumsuz fikirleri kafanızdan silip atın. Suçluluk duygunuzla başa çıkın. Sevgi ve onay bağımlılığınızın üstesinden gelin. Özgüveninizi arttırın. Hiç bir şey yapmamak ile baş edin. Depresyonun acı veren girdabından kurtulun. Okunacak ve tekrar okunacak bir kitap —Los Angeles Times.”

İyi okumalar diliyoruz.

Mesaj Yazabilirsiniz

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır


*