Deniz Koloğlu - Müzikle Yaşayan Kadınlar Kitabının Özeti - Kitapozet.Net
Deniz Koloğlu - Müzikle Yaşayan Kadınlar

Deniz Koloğlu – Müzikle Yaşayan Kadınlar

Uzun yıllar radyo programlarından izlediğimiz “Deniz Koloğlu“nun “Müzikle Yaşayan Kadınlar”  isimli söyleşi kitabı Kara Plak Yayınları‘ndan çıktı. Müzikle Yaşayan Kadınlar’ın özetine geçmeden önce Deniz Koloğlu kimdir tanıyalım. Deniz Koloğlu 1978 yılında Ankara’da doğmuş. Ankara’daki orta öğreniminin ardından İstanbul Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümünü tamamlamış. 2004 yılından itibaren çeşitli radyolarda görev yapan Deniz Koloğlu halen Radyo Babylon’un müzik direktörü.

Müzikle Yaşayan Kadınlar’ın Özeti:

Müzikle Yaşayan Kadınlar’ın özetine gelirsek, kitap 23 müzisyen kadınla yapılmış röportajlardan oluşmakta. Müzikleri ile hemen hemen herkesin hayatında bir dönem iz bırakmış belki  de hala bırakmaya devam eden bu kadınlar farklı coğrafyalardan geliyor, farklı dillerde ve türlerde müzik yapıyorlar. Her biri müziklerini nasıl ürettiklerinii müzik piyasasında kadın olmanın ne demek olduğunu anlatıyor. Kimler mi sayalım? Ah Kosmos, Aslı Akıncı, Aslı Kobaner, Ayşe Tütüncü, Başak Yavuz, Ceylan Ertem, Elif Çağlar, Ezgili Kevser, Gaye Su Akyol, Gülay Diri, İlknur Yakupoğlu, Kalben, kim ki o, Nada, Nil Karaibrahimgil, Pi, Ruşen Alkar, Saadet Türköz, Selen Gülün, Sıla, Sumru Ağıryürüyen.

Kitabın yayımlanma hikayesi ile şöyle. Kara Plak Yayınları müzikte kadınların görünürlüğü ile ilgili bir kitap yayımlamayı planlıyormuş. Bu fikir ışığında Deniz Koloğlu ile anlaşılmış ve bu proje hayata geçirilmiş. Projede çıkış noktası olarak şu soru ele alınmış. “Kadın müzisyen olmak zor mu?”  23 müzisyen kadınla bu ve bunun gibi bir çok soru üzerinden söyleşi yapılmış. Kitabın ön hazırlığı, söyleşiler ve yayına hazırlanması iki yıldan fazla sürmüş.

Kitabın Tanıtım Yazısı:

Kitabın tanıtım bülteninde şu ifadelere yer verilmiş.“Kara Plak Yayınları yeni kitabında sözü kadınlara bırakıyor. Kadın müzisyen, kadın şarkıcı, kadın prodüktör… Bu tabirleri kullanmayı ne zaman bırakacağız, ne zaman sadece “müzisyen” diyeceğiz? Diyecek miyiz? Demeli miyiz? Deniz Koloğlu farklı coğrafyalardan gelen, farklı dillerde, farklı türlerde müzik yapan, bambaşka hayatlar yaşamış, yaşayan 23 kadın müzisyenle konuştu, şaşırtan, düşündüren sorular sordu. Onlar da müziklerini, nasıl ürettiklerini, müzik piyasasında kadın olmanın ne demek olduğunu anlattılar. Söylemek istediklerini içtenlikle paylaştılar.  Şarkılar eşliğinde çıkılacak uzun bir yolculuğa var mısınız?  Söyleşileriyle yer alanlar: Ah! Kosmos, Aslı Akıncı, Aslı Kobaner, Ayşe Tütüncü, Başak Yavuz, Ceylan Ertem, Elif Çağlar, Ezgili Kevser, Gaye Su Akyol, Gülay Diri, İlknur Yakupoğlu, Kalben, kim ki o, Nada, Nil Karaibrahimgil, Pi, Ruşen Alkar, Saadet Türköz, Selen Gülün, Sıla, Sumru Ağıryürüyen”

İyi okumalar diliyoruz.

Mesaj Yazabilirsiniz

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır


*