Elyn R. Saks - Bir Şizofrenin Yaşamı - Ücretsiz PDF Kitap Özetleri - PDF Kitap

Elyn R. Saks – Bir Şizofrenin Yaşamı

Elyn R. Saks“ın “Bir Şizofrenin Yaşamı” isimli kitabı Say Yayınları’ndan çıktı. Funda Sezer’in dilimize çevirdiği kitabın alt başlığı “Delilik İle Dahilik Arasında Bir Hayat”. Yazarımız Elyn R. Saks son derece ilginç şahsiyet. Oxford ve Yale Üniversitelerinden felsefe ve hukuk diplomaları almış. Lisanslı psikanalist, akıl hastaları hakları savunucusu ve akademisyen.  Tabi bunlarda enteresan bir şey yok ama Elyn R. Saks aynı zamanda bir şizofren. Hayatının büyük bir kısmını hastalığa direnerek ve aynı zamanda onu gizlemeye çalışarak geçirmiş, alabileceği her türlü psikiyatrik yardımı almanın yanında kendi gibi akıl hastalığı ile boğuşanlara hem manevi hem de hukuki destek vermiş. Bir Şizofrenin Yaşamı Saks’ın işte bu zorlu yolculuğunun akıl hastası damgası yememek için uğraşan hırslı bir kadının çocukluğundan kafasının içinde sesler duyan intihara meyilli deliye dönüştüğü yetişkinliğinin açık ve sıradışı hikayesi.

Elyn R. Saks “Ben tüm bu insanlardan ve daha sayamadığım kadar çok sayıda kişiden yaşamaya değer bir hayat sürebilmek için ihtiyacım olan şeyleri aldım. Bu kitabı yazarak da başkalarına kendi hayatlarını biraz daha iyi kılabilmelerine yarayacak bir takım şeyleri alabilmeleri de yardımcı olabildiğimi umarım” diyor.

The Washington Post kitap için şu şekilde yorumda bulunmuş “Elyn R. Saks sağduyusu ve zekası sayesinde çektiği çileleri çok büyük bir netlik ve hassasiyetle tarif ediyor. Özellikle de dostluğun ve sevginin iyileştirme gücünü anlattığı pasajları insanı derinden etkileyen bir duygusallıkla kaleme almış”

İyi okumalar diliyoruz.

Mesaj Yazabilirsiniz

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır


*