Ercan Kesal - Velhasıl Kitabının Özeti - Kitapozet.Net
Ercan Kesal - Velhasıl

Ercan Kesal – Velhasıl

Ercan Kesal“ın yeni kitabı “Velhasılİletişim Yayınları‘ndan çıktı. Velhasıl’ın özetine geçmeden önce Ercan Kesal kimdir kısaca tanıtalım. Ercan Kesal’ı daha çok sinemadan tanıyoruz. Bunun yanı sıra yazar da olan Ercan Kesal roman ve denemelerin dışında film ve dizi senaryoları da yazmakta. Nuri Bilge Ceylan’ın başyapıtı Bir Zamanlar Anadoluda’nın senaryo yazarlarından biri ayrıca. Özellikle son dönemde Çukur Dizisi ile çok daha geniş kesimlerce tanındı Ercan Kesal. Daha önce yayımlanan kitaplarından bazıları Cin Aynası, Peri Gazozu, Nasipse Adayız, Evvel Zaman. Kesal esasen bir hekim uzun yıllar Anadolu’nun çeşitli yerlerinde hekimlik yapmış. Zaten kendisi de Orta Anadolu’dan Avanoslu. Dolayısıyla Anadolu’yu, Anadolu insanını yakınen tanıyor, gerek hikayelerinde gerek senaryolarında buna çok kez tanık olduk. Öte yandan birçok gazetede, dergide yazılarını takip etme fırsatı buluyoruz.

Velhasıl’ın özeti:

Velhasıl ‘ın özetine gelirsek, kitap Ercan Kesal’ın 20 yılı aşan yazarlık macerasından özenle seçilerek oluşturulan bir eser. Kitapta Ercan Kesal’ın yazma deneyimlerine, sinemadaki deneyimlerine, yaşamında dönüm noktası denebilecek olaylara yer verilmiş. İz bırakan hikayelerden, ayrıntılar dökülmüş kaleme anekdotlarla birlikte.

Tanıtım Yazısı:

Kitabın tanıtım yazısında şu ifadelere yer verilmiş. “Geçmiş’, ‘bugün’ dediğimiz şeyin içinde saklı duran bir anılar yumağı. Aynı zamanda gelecekten de kehanetler içeren bir yumak bu. Yaşadığımız her şey, ardımızdan yuvarlanıp birikerek ‘şimdi’yi oluşturduğu için geçip gitmiş; kaybedilmiş bir şey de yok aslında. (…) Zamanın kendine ait bir şiddeti ve gücü var. Hatırladığımızda bize acı ve keder veren şeyler saklı içinde. Ama yaralarımızın merhemi de kabuğunun altında ve ne yazık ki Mısri’nin dediği gibi; bizim dermanımız, yine derdimizden başkası değil.” Ercan Kesal’ın yirmi yılı aşan yazı serüveninden, renkli bir seçki… Bellek üzerine ve hatıralar üzerine çok şey var bu metinlerde… Ercan Kesal’ın sinema ve yazma deneyimine dair ve yaşama deneyimine dair, hayatında (bazıları, birçoğumuzun hayatında) iz bırakmış insanlarla ilgili küçük hikâyeler, anekdotlar, ayrıntılar var. Bir minnet, sevgi ve saygı hasılatı var. Ama bir hatıra kitabı değil bu. Belleği yardıma çağırarak, hayat ve insan olmak hakkında, acılar sızılar hakkında yeniden yeniden düşünmenin kitabı. “İnsan kalacağız!” ısrarının, “Başın öne eğilmesin!” direncinin kitabı…”

İyi okumalar diliyoruz.

Mesaj Yazabilirsiniz

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır


*