Gene Wolfe - İşkencecinin Gölgesi Kitabının Özeti - Kitapozet.Net
Gene Wolfe - İşkencenin Gölgesi

Gene Wolfe – İşkencecinin Gölgesi

2019 yılı içerisinde kaybettiğimiz bilim kurgu türünün efsanevi yazarlarından “Gene Wolfe“nin “İşkencecinin Gölgesi” isimli eseri İthaki Yayınları‘ndan çıktı. Kitabı dilimize Kerem Sanatel çevirmiş. İşkencecinin Gölgesi ‘nin özetine geçmeden önce Gene Wolfe kimdir kısaca tanıyalım. Gene Rodman Wolfe 1931 yılında New York’ta doğmuş. Orta öğreniminin ardından Texas A&M Üniversitesi’ne devam etmiş. Daha sonra okulu yarıda bırakarak Kore savaşına katışmış. Dönüşünde Houston Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde üniversite eğitimine tekrar başlamış ve buradan mezun olmuş. Uzun yıllar “Plant Engineering” isimli derginin kıdemli editörü olarak çalışmış.

Mühendislik alanında da başarılı olan Wolfe, Pringles’ın patates cipsini yapmak için kullandığı makineyi geliştirmiş. Emekli olduktan sonra kendini yazarlığa adayan Wolfe daha çok bilim kurgu türü kitaplar yazmış. Wolfe’un diğer yazarlardan farklı özelliği hikayelerinin tuhaf karakterli kişiler tarafından anlatılmasıdır. Wolfe bir ropörtajında bu konuyla ilgili olarak, “Gerçek insanlar gerçekten güvenilir bir anlatıcı olmaya çalışsalar bile her zaman güvenilmezlerdir,” demiştir. Gene Wolfe, 1996’da “Dünya Yaşam Boyu Fantezi Başarı Ödülü”nü kazanmış. 2007 yılında “Bilimkurgu Onur Listesi”nde yer almış. Amerika Bilimkurgu ve Fantezi Yazarları, 2012 yılında Gene Wolfe’a “Büyük Usta” unvanı vermiş. Gene Wolfe 2019 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde hayatını kaybetmiştir.

Eserleri:

The Book of the New Sun (The Shadow of the Torturer, The Claw of the Conciliator, The Sword of the Lictor, The Citadel of the Autarch), Free Live Free, The Urth of the New Sun, The Soldier (Soldier of the Mist, Soldier of Arete, Soldier of Sidon), There Are Doors, The Book of the Long Sun (Nightside the Long Sun, Lake of the Long Sun, Caldé of the Long Sun, Exodus From the Long Sun), The Book of the Short Sun (On Blue’s Waters, In Green’s Jungles, Return to the Whorl), The Wizard Knight (The Knight, The Wizard), Pirate Freedom, An Evil Guest, The Sorcerer’s House, Home Fires, The Land Across, A Borrowed Man, The Island of Doctor Death and Other Stories and Other Stories, Storeys from the Old Hotel, Gene Wolfe’s Book of Days, Castle of Days, Strange Travelers, Endangered Species, Innocents Aboard, Starwater Strains, The Best of Gene Wolfe.

İşkencecinin Gölgesi’nin Özeti:

İşkencecinin Gölgesi, Gene Wolf’un dört kitaptan oluşan Yeni Güneş Kitabı serisinin birinci kitabı. (The Book of the New Sun (The Shadow of the Torturer, The Claw of the Conciliator, The Sword of the Lictor, The Citadel of the Autarch) Bilim kurgu ve fantastik edebiyatının harmanladığı kitap Gene Wolfe’un baş yapıtlarından. İşkencecinin Gölgesinde olaylar günümüzden on binlerce yıl sonra büyünün ve bilimin iç içe olduğu bir gezegende cereyan etmekte. Bu kadar uzun yıllar sonra olması bize çok farklı bir gelecek sunmuyor aslında. Geleceğin geçmişten pek farkı yok. Güneş’in ömrü tükenmek üzere. Ve bu süreçte yaşanılan gezegen de (Urth) oldukça değişmiş. Ana karakter Severian İşkenceciler Loncası’nda çırak olarak görev yapmakta iken işini yaparken merhametli olması sebebiyle sürgüne gönderilir. Sürgün ile birlikte destansı hikaye de başlar. Gizemlerle dolu bu yolculukta Severian’ın en büyük yardımcısı kadim kılıcı Terminus Est’tir. Geçmiş ile geleceğin, doğru ile yanlışın, gerçek ile rüyanın birbirine karıştığı İşkencecinin Gölgesi bu tür romanlardan hoşlananların severek okuyacağı bir kitap.

Tanıtım yazısı:

İşkencecinin Gölgesi’nin  tanıtım bülteninde ise şöyle denilmiş. Bilimkurgunun Melville’i olarak bilinen Gene Wolfe, spekülatif edebiyatın sınırlarını zorlayan, fantaziden bilim ve bilimden de fantazi çıkarmayı başaran, türün her alanında eşit muazzamlıkta eserler veren ender yazarlardan biri. Wolfe’un başyapıtı, türün de en önemli serilerinden olan Yeni Güneş Kitabı ise hem bilimkurgunun hem de fantastiğin zirve noktalarından olmakla birlikte başlı başına bir edebiyat fenomeni. Günümüzden yüz binlerce yıl sonrası. Ancak öyle bir gelecek ki geçmişten farkı yok. Bugüne ait kültür ve olaylar artık bir anı bile değil.

Gezegen, beklenmedik ve gizemli biçimlerde değişimler geçirmiş. Güneş’in ömrünün sonu gelmiş, sönmekte. Serinin ilk kitabı İşkencecinin Gölgesi’nde, artık Urth adıyla bilinen gezegende, İşkenceciler Loncası’nın bir çırağıyken kurbanına merhamet ederek mesleki günahların en büyüğünü işleyen genç Severian’ın sürgüne gönderilmesi, destansı hikâyesinin sadece başlangıcıydı. Büyünün ve bilimin iç içe geçtiği ve artık birbirinden ayrılamadığı bu gizemlerle dolu yolculukta tarih ile gelecek, yalan ile gerçek birbirine karışırken değişmeyen, değişmediğini iddia eden tek kişi ise kusursuz hafızasıyla ve kadim kılıcı Terminus Est’le Severian olacaktır.”

İyi okumalar diliyoruz.

Mesaj Yazabilirsiniz

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır


*