George R. R. Martin - Ateş ve Kan Kitabının Özeti - Kitapozet.Net
George R. R. Martin - Ateş ve Kan

George R. R. Martin – Ateş ve Kan

Games Of Thrones dizisinin yazarı “George R. R. Martin“in “Ateş ve Kan” isimli epik romanı Epsilon Yayınları’ndan çıktı. Kitabı dilimize Emre Aygün ve Alican Ortanca Saygı birlikte çevirmişler. Ateş ve Kan’ın özetine geçmeden önce George R. R. Martin kimdir eserleri nelerdir kısaca tanıtalım. George R. R. Martin uzun adıyla George Raymond Richard Martin fantezi ve bilim kurgu türü kitapları ile tanınan Amerikalı yazar. 1948 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde doğmuş. Marist Lisesi’ndeki orta öğreniminin ardından Northwestern Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nü tamamlamış. Martin, genç yaşlarında tutkulu bir çizgi roman okuyucusuymuş ve kendisi de bir çizgi roman yazmak istiyormuş. Kendini geliştirmek için pek çok çizgi roman okumuş. Üniversite yıllarında amatör olarak çizgi roman ve kurgu hikayeleri yazmış. Martin, 1976’da Iowa, Dubuque, Clarke Koleji’nde Gazetecilik dersleri vermeye başlamış. 1978 yılında bu görevinden ayrılmış ve bundan sonra yazmaya ağırlık vermiş. 1986-1990 yılları arasında CBS Televizyonunda hikaye editörü olarak çalışmış. Yine CBS’de Güzel ve Çirkin adlı dizinin senaryo danışmanlığını yapmış.

George R.R Martin’in ilk kitabı The Hero 1970 yılında henüz 20 yaşındayken yayımlanmış. Tüm dünyada Buz ve Ateşin Şarkısı adıyla yazdığı roman serisi Games of Thrones adıyla televizyon dizisi olarak çekilmiş. George R. R. Martin 2011 yılında Time dergisi tarafından “2011 Yılının En Etkili 100 Kişisi” arasında gösterilmiş. Yazarı ünlü yapan Buz ve Ateşin Şarkısı Serisi’nin kitapları şunlardır: Taht Oyunları (1996), Kralların Çarpışması (1999), Kılıçların Fırtınası (2000), Kargaların Ziyafeti (2005), A Dance with Dragons (2011), The Winds of Winter, A Dream of Spring.

Ateş ve Kan ‘ın Özeti:

Ateş ve Kan, Taht Oyunları’nın yaşandığı dönemden 300 yıl öncesinde geçiyor. Westeros şehrinin kralı ve Demir Taht’ın yaratıcısı Fatih Aegon ile hikaye başlıyor. Targaryenler ile devam ediyor. Aegon’dan sonra tahta oturanların tahtı elinde tutmak için yaptıkları anlatılıyor. Herkesin taht mücadelesinde birbirinin arkasından kuyu kazdığı bir devirde ejderhalardan, kardeş kavgalarına herkes kan akıtmaya çalışıyor, Westeros’un tarihi kanla yazılıyor.

Tanıtım Yazısı:

Kitabın tanıtım yazısında şu ifadelere yer verilmiş. “Tanrılar, Targaryenlar için bir kez daha yazı tura atıyor… ya kan ya da ateş. Dünyaca bilinen ve televizyona uyarlanan Taht Oyunları’nın yazarı George R. R. Martin’den Targaryenların tarihi bütün detaylarıyla anlatılıyor! Takvimler geriye dönüyor, haneler yükselip yıkılıyor ve taht oyunlarının hem en kolay hem de en zor olduğu dönemde Targaryen tarihinin bütün detayları ilk kez gözlerimizin önüne seriliyor. Taht Oyunları’nda yaşanan olaylardan yüzyıllar önce, –Valyria Kıyameti’nden sağ çıkan tek ejderlordları ailesi olan– Targaryen Hanesi, Ejderha Kayası’na yerleşmişti. Westeros tarihinin en şanlı ama bir o kadar da tartışmalı hanesinin öyküsü, Ateş ve Kan’da, ateş ve kanla yazılıyor.

Ejderhanın ejderhayla, kardeşin kardeşle savaştığı, bildiğimiz anlamda Westeros’u Westeros yapan bu dönem, Demir Taht’ın yaratıcısı efsanevi Fatih Aegon’la başlıyor. Fatih’ten sonra gelen âlimler ve zalimler, korkaklar ve kahramanlar ama en çok da muazzam ejderhalar o tahtı elinde tutmak isteyen kral ve kraliçelerin hırslarının bir parçası oluyor. Peki Ejderhaların Dansı boyunca aslında neler yaşandı? Yedi Krallık nasıl kuruldu? Kıyamet’ten sonra Valyria’yı ziyaret etmek neden o kadar tehlikeliydi? Daenerys’in üç ejderha yumurtasının kökeni neydi? Hisar’ın bilge üstadı tarafından nakledilen ve ressam Doug Wheatley’nin elinden çıkma yepyeni siyah-beyaz illüstrasyonlarla süslenmiş bu çok önemli tarihçede cevabını bulan soruların birkaçı işte bunlar.”

İyi okumalar diliyoruz.

Mesaj Yazabilirsiniz

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır


*