Giovanni Boccaccio - Decameron Kitabının Özeti - Kitapozet.Net
Giovanni Boccaccio - Decameron

Giovanni Boccaccio – Decameron

Edebiyat tarihinin köşe taşlarından “Giovanni Boccaccio“nunDecameron” isimli eseri Alfa Yayınları’ndan yeni bir baskı yaptı. Eseri dilimize Nevin Yeni çevirmiş. Decameron’un özetine geçmeden önce Giovanni Boccaccio kimdir kısaca tanıyalım. Dünya ve İtalyan edebiyatının en büyük sanatçılarından biri olan Giovanni Boccaccio kısa hikaye türünün kurucusu sayılmakta. 1310 yılında İtalya’nın Certaldo şehrinde Fransız bir anne ve Floransalı bir babadan dünyaya gelen Giovanni Boccaccio eğitimine evde aldığı özel derslerle başlar. Küçük yaşlardan itibaren edebiyatla ilgilenen Boccaccio babasıyla birlikte Napoli’ye taşınır ve Stadium’da hukuk öğrenimi görür. Floransa’ya dönen Giovanni Boccaccio bu dönemde şiir çalışmalarına ağırlık verir. 1348 yılındaki veba salgını Floransa’ya fena vurur. Bu salgında kentin nüfusunun yüzde yetmiş beşi hayatını kaybeder. Boccaccio bu dehşet verici günleri baş yapıtı Decameron’da arka plan olarak kullanır. Decameron’u yazmaya 1349 yılında başlayan Boccaccio eseri 1352 yılında bitirir ama 1370 ve 1371 yıllarında bir kez daha yazar. Ömrünün son yıllarını hastalıklarla boğuşarak geçiren Boccaccio 1375 yılında doğduğu şehirde Certaldo’da ölür.

Decameron’un Özeti:

1348 yılının yazında Avrupa’nın güneyinde etkili olan veba salgını toplu ölümlere yol açmaktadır. Veba salgınından kaçma ümidiyle hepsi genç yedi kadın ve üç erkeğin oluşturduğu on kişilik bir grup Floransa şehir merkezinden uzaklaşıp kırsal kesimlere doğru yola koyulurlar. Bu yolculuk esnasında her birinin hem eğlenmek hem de yola devam edebilmek için aşk ve kahramanlık konularını içeren onar hikaye anlatması gereklidir. Decameron on gün boyunca anlatılan yüz hikayeden oluşan, o dönemin gündelik yaşamını ortaya koyan bir derleme.

Decameron’un en önemli özelliği ise o dönemde sadece aristokratlara hitap eden ve Latince yazılan eserlerin bulunduğu İtalya’da İlahi Komedya ile birlikte halk dili olan İtalyanca kaleme alınan ilk eser olması. Hermann Hesse, Decameron için “Avrupa hikaye anlatıcılığının ilk büyük baş yapıtı” derken, son yılların yıldızı parlayan İtalyan yazarı Elena Ferrante ise “Decameraon’u okuduğumda on altı yaşındaydım ve on hikayecinin çoğunun kadın olması beni çok memnun etmişti diyor.” Dünya klasiklerinden hoşlanan okuyucuların severek ve sıkılmadan okuyacağı bir eser Decameron.

İyi okumalar diliyoruz.

Mesaj Yazabilirsiniz

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır


*