Herman Melville - Veranda Öyküleri - Ücretsiz PDF Kitap Özetleri - PDF Kitap

Herman Melville – Veranda Öyküleri

 

Amerikan edebiyatının büyük yazarlarından “Herman Melville“nin doğumunun 200’üncü yılı kutlanıyor bu yıl. Yazarın eserleri her bir dilde yeniden basılıyor. Bizde de kısa süre önce Vakıfbank Kültür Yayınları Herman Melville’nin “Veranda Öyküleri” isimli kitabını okurla buluşturdu.

Herman Melville 1819 yılında New York’ta doğuyor. Önceleri banka memurluğu, tarım işçiliği, öğretmenlik gibi birbiriyle hiç alakası olmayan işlerde çalışıyor. Lakin maceraperest ruhuna yenik düşüyor ve denizlere açılıyor. İlkin bir ticaret gemisinde çalışıyor. Sonra balina avına çıkan bir gemiye katılıyor. Tabii burada aklımıza hemen dünya edebiyatının klasiklerinden Herman Melville’nin en dikkat çekici yapıtı “Mobidick”  geliyor. Herman Melville’in denizler ve egzotik diyarlarda geçen maceraları balina avcılığından ibaret değil. Melville, Markiz adalarında yerlilerle yaşıyor bir dönem. Tahiti’de bir isyana katıldığı gerekçesiyle hapse atılıyor. Yalnızca denizcilik ve korsan öyküleri ile değil, toplumsal gerçekçi ve felsefi metinleri ile de pırıltılı bir yazar olan Herman Melville, 72 yaşındayken doğduğu şehir New York’ta ölüyor.

Burada sözünü ettiğimiz Vakıfbank Kültür Yayınları’ndan çıkan “Veranda Öyküleri“nde yazarın yaşamından büyük izler taşıyan altı hikaye yer alıyor. Kitabın arka kapağında “…Bu klasik eseri okurken periler diyarına yolculuk yapacak, size sunulan şeyleri tıpkı Kâtip Bartleby gibi yapmamayı tercih edecek, durgun sularda hareketsiz kalmış bir geminin kaptanı olacak, gök gürültülerine kulak kabartacak, efsunlu adalarda dolaşacak ve çan kulesinin ilk çalışını duymak için toplanan kalabalığın arasında olacaksınız” denilmiş.

İyi okumalar diliyoruz.

Mesaj Yazabilirsiniz

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır


*