Hız ve Renk TYT Türkçe Denemesi - Kitapozet.Net

Hız ve Renk TYT Türkçe Denemesi

Merhaba Arkadaşlar, Sınav sisteminin sürekli değişmesiyle birlikte konular ve müfredatlar da değişiyor. Eski kaynakların yetersiz kalmasıyla yeni yeni kaynak kitaplar hazırlayan yayın evleri soru bankaları, konu anlatımları ve deneme sınavları başta olmak üzere bir çok YKS, TYT, AYT kitaplarını piyasaya sürüyorlar. Bu kitaplardan birisi de;Hız ve Renk TYT Türkçe Deneme Kitabı. Kitabın Yayınevi: Hız ve Renk Yayınevi. Kitabın boyutları: 19,5*27,5 cm. Kitabın basım yılı: 2018. Kitabı hazırlayan Göksu ÇETİN. Kitabı yayın evinin linkinden satın alabilirsiniz. Kitap tavsiye ettiğimiz bir kaynak. Bu kitap ile sınava hazırlanarak başarılı olabilirsiniz. Kitabı satın almak için bu linke tıklayabilirsiniz.
.

    Türkçe Paragraf Soruları Nasıl Çözülür, Paragraf Sorularını Çözmenin Püf Noktaları

  1. Türkçe paragraf sorularında ilk önce soru kökünden başlanır. Bir iş yapılırken ne amaçla yapıldığı biliniyorsa o işi yapmak daha da kolaylaşır. Bu sebeple öncelikle soru köküne odaklanmalıdır. Paragraf okunurken beynimiz paragrafı anlamaya ve onu çözmek için okuyacaktır. Hatta paragraftan önce cevap şıklarına hızlıca göz gezdirmek paragrafı okumadan önce size paragraf hakkında ipucu verecektir.
  2. Paragraf sorularında soru kökünü ve soruda istenen şeyi iyi anlamak gerekir. Kimi paragraflarda soru kökünde ‘yapılmamıştır’, ‘değinilmemiştir’ gibi kelimeler bulunur. Bu olumsuz kelimelere dikkat edilmeli eğer altı çizgili veya koyu renkli yazılmış sözcük var ise bunlara dikkat edilmelidir.
  3. Soruların bütün şıkları dikkatle okunmalıdır. Bazı sorularda birinci şık çeldirici olabilir veya doğru cevap gibi görünebilir. Bu sık yapılan bir hatadır. Hemen hemen her şık paragrafla ilgili bir şıktır ancak bir şık sorulan sorunun cevabını tam olarak vermektedir. Bu yüzden tüm şıklar okunmalı daha sonra cevaplama yapılmalıdır.
  4. Sorulan sorular sizden istenildiği gibi yorumlanmalıdır. Paragraftaki düşünce size ters olabilir veya aynı fikirde olmayabilirsiniz ancak istenen şey o paragrafta ne anlatıldığıdır. Sorulan soruya bunu göz önünde bulundurarak cevap veriniz.
  5. Uzun paragraf soruları ilk başta korkutucu gelebilir. Uzun sorulardan korkulmaması gerekir. Uzun paragraf sorularında çoğu zaman  bir olay anlatılır. Bir olayı akılda tutmak kolay olduğundan bu tür soruların çözümü çok daha kolaydır.
  6. Bir paragrafta asıl anlatılmak istenen genellikle son cümlede saklıdır. Yani ana fikir çoğu zaman son cümlede gizlidir. Bu sebeple (Bazen istisnai durumlar olabileceğini de unutmadan) ana fikir son cümlede aranmalıdır.
  7. En Önemlisi :Uzun paragraf sorularını herkes çözebilir. Bu noktada sizi rakiplerinizden ayıracak olan kısa sürede çözmenizdir. Bu sebeple uzun paragraf sorularından çokça ve düzenli olarak çözerek pratik yapmalı ve hız kazanmalısınız. Ortalama günlük 30-40 tane paragraf sorusu çözerek hızınızı ve pratiğinizi artırabilirsiniz.

Hız ve Renk TYT Türkçe Denemesi PDF kitabını yayın evinin sitesinde bulunması halinde PDF olarak indirebilirsiniz. Kitap hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz buradan da ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Sitemizde sizler için pek çok kitap paylaşıyoruz, kitapların tanıtımlarını yapıyoruz ve özetlerini veriyoruz. Bazı kitapları sizlere tamamen sunarken bazılarını ise telif hakları sebebiyle yayınlayamıyoruz. Amacımız elimizden geldiğince sizlere yardımcı olmak. Bizlere ulaşmak isteyen okuyucularımız aşağıdaki yorum bölümünden bizlere ulaşabilir. İyi çalışmalar dileriz.

Mesaj Yazabilirsiniz

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır


*