Honore De Balzac - İki Gelinin Hatıraları - Kitapozet.Net
Balzac - İki Gelinin Hatıraları

Honore De Balzac – İki Gelinin Hatıraları

Avrupa edebiyatında realizm yaratıcısı olarak kabul edilen “Balzac“ın “İki Gelinin Hatıraları” isimli eseri Mavi Yelken Yayıncılık’tan yeni bir baskı yaptı. Kitabı dilimize Mete Aydoğan çevirmiş. İki Gelinin Hatıraları’nın özetine geçmeden önce Balzac kimdir kısaca tanıyalım. Honore de Balzac 1799’da Fransa’da doğmuş. Fransız edebiyatının en ünlü isimlerinden biri olan Balzac’ın yüzden fazla eseri bulunmaktadır. İnsanlık Komedisi adlı eserinde bütün eserlerini bir araya getirmiştir.

Balzac babasının eğitime verdiği önemden ötürü çok iyi bir eğitim almıştır. Orta öğreniminin ardından hukuk okumuş ve kısa bir süre avukatlık yapmıştır. Sol eğilimli bir akım olan Saint Simon Akımı’nın etkisinde kalan Balzac, düşüncelerinin uyuşmaması sebebiyle bir süre sonra koyu liberal olan babası ve ailesinden uzaklaşmıştır. Balzac’ın ilk yazarlık deneyimi Cromwell isimli tiyatro oyunudur. Balzac’ın romanlarında genelde kadınları ana karakter yapmış ve evlilik kurumunu eleştirmiştir. 1835’de satın aldığı gazeteyi sevdiği kadını kaybettikten sonra batırmıştır. Roman türünün realizm ve doğalcılık akımının yaratıcısı olarak görülen Balzac 1850’de bronşitten ölmüştür.

Başlıca eserleri: Manyak Kurba, Köylü İsyanı, Tours Papazı, Eugenie Grandet, Goriot Baba, Bette Abla, Otuz Yaşındaki Kadın, Vandetta, Tılsımlı Deri, Tefeci Gobseck, Kırmızı Han, Terör Devrinde,Köy Hekimi, Bilinmeyen Şaheser, Lois Lambert, Albay Chabert, Bir Havva Kızı, Onüçlerin Romanı, Mutlak Peşinde, Altın Gözlü Kız, Kibar Fahişelerin İhtişam ve Sefaleti, Kibar Fahişeler, Kötü Kadınların Parlayış Düşüşü, Vadideki Zambak, Sönmüş Hayaller, Nucingen Bankası, Köy Papazı, Cesar Birotteau, Ursula Mirouet, Karanlık Bir İş, Esrarlı Bir Vaka, İki Gelinin Hatıraları, Modeste Mignon, Köylüler, Çalışanın Fizyolojisi

İki Gelinin Hatıraları’nın Özeti:

İki Gelinin Hatıraları Louise ve Renee adında iki kızın (iki gelin) mektuplaşması üzerine kurulu. 17-18 yaşlarında olan bu iki kız manastırdan çıktıktan sonra ayrı dünyalara yol alırlar. Louise zengin bir ailenin kızı ve Paris’te yaşıyordur. Birdenbire kendini manastırdan sonra şaşalı Paris yaşamının içinde bulur ve dolu dolu bir aşk hayatı yaşamayı ümit ediyordur.

Renee ise fakir bir aile kızıdır ve ailesinin borçları olduğu için kendisinden 20 yaş büyük olan bir adamla görücü usulü evlendirilir. Eşiyle birlikte çok küçük bir kasabaya gider ve orada köy hayatına mahkum edilir.

Bu iki kızın evlilikten beklentileri, hayatlarının nasıl geliştiğini kitap ilerledikçe detaylı bir şekilde görüyoruz. Renee kocasına, çocuklarına düşkün, annelik duygusu çok fazla bir kadındır. Louise ise tam tersi, aşk hayatı dolu dolu olan, aşktan ayaklarım yerden kesilsin tarzında birisidir. Bu iki zıt karakter gerçekten birbirlerine can yoldaş olurlar. Çok ayrı hayatlar yaşamalarına ve çok çok az görüşmelerine rağmen Louise ve Renee’nin arkadaşlıkları son bulmaz ve yaşamlarını ayrıntılı bir biçimde mektuplar aracılığıyla birbirleriyle paylaşırlar.

İki Gelinin Hatıraları, karakterler 17-18 yaşlarında iken başlıyor ve 30 yaşlarına gelince bitiyor. 12 senede hayatlarında neler olup bittiği okuyucuya aktarılıyor. Genelde anı ve mektup türündeki kitaplar biraz durağandır ancak İki Gelinin Hatıraları’nda olaylar sürekli farklı gelişmekte ve bu da kitaba akıcılık kazandırmakta.

İyi okumalar diliyoruz.

Mesaj Yazabilirsiniz

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır


*