Hüseyin Rahmi Gürpınar - Mürebbiye - Kitapozet.Net
Hüseyin Rahmi Gürpınar - Mürebbiye

Hüseyin Rahmi Gürpınar – Mürebbiye

Türk edebiyatının büyük üstatlarından “Hüseyin Rahmi Gürpınar“ın “Mürebbiye” isimli eseri Puslu Yayınları’ndan yeni bir baskı yaptı. Mürebbiye’nin özetine geçmeden önce Hüseyin Rahmi Gürpınar kimdir kısaca tanıtalım. Hüseyin Rahmi Gürpınar, 1864 yılında İstanbul’da doğmuş. Hünkar yaveri Mehmet Said Paşa’nın oğlu. Üç yaşında annesini kaybeden Hüseyin Rahmi, Girit’te görev yapan babasının yanına gönderilmiş. İlkokula burada başlamış ama babasının ikinci evliliğinin üzerine 6 yaşında tekrar İstanbul’a gönderilmiş ve anneannesinin yanında kalmış. 1878 yılında Mekteb-i Mülkiye’yi giren Hüseyin Rahmi, okulun ikinci sınıfında iken ciddi bir hastalık geçirince öğrenimini yarıda bırakmış. Kısa bir süre memurluk yapan Gürpınar, bir zaman sonra hayatını kalemiyle kazanmaya çalışmış. Yazarlık, gazetecilik, tercümanlık yapmış. TBMM’de 5’inci ve 6’ncı dönemlerde Kütahya ilinden milletvekili seçilen Hüseyin Rahmi, yaşamının son 30 yılını Heybeliada’daki babadan kalma köşkte geçirmiş. 8 Mart 1944 tarihinde hayatını kaybetmiş ve oraya defnedilmiş.

Hüseyin Rahmi Gürpınar bir İstanbul yazarıdır. Eserlerinde Anadolu neredeyse hiç yoktur. İstanbul halkının gündelik hayatına, dertlerine, geçimsizliklerine, batıl inançlarına odaklanır, bütün bunları mutlaka mizahla yoğurur. Çok iyi bir diyalog yazarıdır. Romanlarındaki tipler toplumsal konumlarına ziyadesiyle uygun ve yöresel şişeleriyle konuşur. Sade bir dille yazan Hüseyin Rahmi, sokağı edebiyata getiren sanatçı olarak da bilinir.

Başlıca eserleri: Şık, İffet, Mutallâka, Mürebbiye, Bir Muadele-i Sevda, Metres, Tesadüf, Şıpsevdi, Nimetşinas, Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç, Gulyabani, Cadı, Sevda Peşinde, Hayattan Sayfalar, Hakka Sığındık, Toraman, Son Arzu, Tebessüm-i Elem, Cehennemlik, Efsuncu Baba, Meyhanede Hanımlar, Ben Deli miyim, Tutuşmuş Gönüller, Billur Kalp, Evlere Şenlik, Kaynanam Nasıl Kudurdu, Mezarından Kalkan Şehit, Kokotlar Mektebi, Şeytan İşi, Utanmaz Adam, Eşkıya İninde, Kesik Baş, Gönül Bir Yel Değirmenidir Sevda Öğütür, Ölüm Bir Kurtuluş mudur, Dirilen İskelet, Dünyanın Mihveri Para mı Kadın mı, Deli Filozof, Kaderin Cilvesi, İnsanlar Maymun muydu, Can Pazarı, Ölüler Yaşıyor mu, Namuslu Kokotlar, Kadınlar Vaizi, Namusla Açlık Meselesi, Katil Bûse, İki Hödüğün Seyahati, Tünelden İlk Çıkış, Gönül Ticareti, Melek Sanmıştım Şeytanı, Eti Senin Kemiği Benim, Hazan Bülbülü, Kadın Erkekleşince, Tokuşan Kafalar, İki Damla Yaş, Gülbahar Hanım, Cadı Çarpıyor, Şekavet-i Edebiye Tartışmaları, Sanat ve Edebiyat.

Mürebbiye’nin Özeti:

Memurluktan emekli olan Dehri Efendi, babasından kalma mirası ve kendisinin emekli maaşıyla büyük bir konakta iyi bir hayat yaşamaktadır. Konak epey kalabalıktır. Kızı, damadı, okul çağındaki oğlu, ilk eşinin ölümünden sonra cariyesinden olma iki küçük çocuğu, dışarıda kendini idare edemeyip sonunda abisine sığınmış 45 yaşındaki züppe kardeşi, kahya kadın, hizmetçi, uşak ve aşçı konakta hep birlikte yaşamaktadırlar. Dehri Efendi küçük çocuğuna eğitim vermek üzere Anjel isminde genç ve güzel bir mürebbiyeyi konağa yatılı olarak alır. Bu mürebbiye Fransa’dan gelmiş başından çok olay geçmiş, çok şey yaşamış ahlaki yönden düzgün olmayan bir kadındır.

Anjel konaktaki tüm erkeklerle ilişki kurar. Erkekleri kendisine aşık edip çıkarları doğrultusunda herkesi yönlendirmeye başlar. Anjel’e sırılsıklam aşık olan Dehri Bey’in büyük oğlu Şemi onun başkalarıyla olan ilişkisinden şüphelenmeye başlar. Gerçekleri  öğrenince de çılgına döner. Bir gece Anjel’i başka birisiyle basmak için hazırlık yapar. Gece yarısı Anjel’in odasına ani bir baskın düzenleyen Şemi elbise dolabında babası Dehri Efendi’yi bulur. Şemi, Anjel’i öldürür, sonra da intihar eder.

İyi okumalar diliyoruz.

Mesaj Yazabilirsiniz

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır


*