İlhan Tarus - Kasabanın Ruhu 'nun Özeti - Kitapozet.Net
İlhan Tarus - Kasabanın Ruhu

İlhan Tarus – Kasabanın Ruhu

Türk edebiyatında bir dönem adından söz edilmiş lakin zaman geçtikçe hem kendileri hem eserleri unutulmaya yüz tutmuş yazarlara bir vefa borcu ya da saygı duruşu olarak kitaplarını yayımlayan H2O Yayınları bu müstesna hizmetine geçtiğimiz günlerde bir yenisini eklediği ve “İlhan Tarus“un dört romanını birden bastı. Bunlardan biri “Kasabanın Ruhu” Diğer üçü ise yazarın “Kurtuluş Savaşı Üçlüsü” Burada yazarın Kasabanın Ruhu isimli kitabına göz atıp özetine değineceğiz. Kitabın özetine geçmeden önce kısaca İlhan Tarus’u hatırlayalım.

İlhan Tarus 1907 yılında Tekirdağ’da doğmuş. Babası Tekel idaresinde çalıştığından çocukluğu ve ilk gençliği Anadolu’nun muhtelif şehirlerinde geçmiş. Tarus üniversite eğitimini Ankara Hukuk Fakültesi’nde tamamladıktan sonra 1929-1932 yılları arasında savcı ve hakim olarak görev yapmış. 1932 yılında siyasi sebeplerle görevine son verilince İstanbul’a yerleşip hayatını gazetecilik ve yazarlık yaparak sürdürmüş. Bu esnada verdiği hukuk mücadelesini kazanarak 1946 yılında yani 14 yıl sonra görevine iade edilmiş. 1967 yılında hayata veda eden İlhan Tarus’un roman, öykü ve tiyatro oyunu olarak kaleme alınmış çok sayıda eseri var.

Kasabanın Ruhu’nun Özeti:

Kasabanın Ruhu yıllar önce (9 Aralık 1956-25 Şubat 1957 tarihleri arasında) Yeni Sabah Gazetesi’nde 79 gün boyunca küçük bölümler halinde yayımlanmış ancak kitap olarak hiç basılmamış. İlk kez H2O tarafından kitap halinde yayımlanıyor. İlhan Tarus, Kasabanın Ruhu’nda 1950’li yıllarda Anadolu taşrasındaki Sekili kasabasında yaşananları anlatıyor. Bir cinayetle açılan roman, şüpheliler arasında yer alan Kerim Efendi ve ailesine odaklanıyor. Tarus romanda taşranın ağır erkek egemen ortamında kadınların var olma çabasından yola çıkarak namus, ahlak gibi kavramları sorgulamış.

İyi okumalar diliyoruz.

Mesaj Yazabilirsiniz

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır


*