İskender Pala - Akşam Yıldızı 'nın Özeti - Kitapozet.Net
İskender Pala - Akşam Yıldızı

İskender Pala – Akşam Yıldızı

İskender Pala“nın yeni kitabı “Akşam Yıldızı” Kapı Yayınları’ndan çıktı. Kitabın Alt başlığı Bir Göbeklitepe Romanı. Akşam Yıldızı’nın özetine geçmeden önce İskender Pala kimdir kısaca tanıtalım. İskender Pala 1958 yılında Uşak’ta doğmuş. İlkokul ve ortaokulu Uşak’ta, liseyi ise Kütahya’da tamamlamış. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olan Pala 1983 yılında doktora, 1993 yılında İstanbul Üniversitesi’nde doçent ve 1998 yılında da Kültür Üniversitesi’nde profesör olmuş. Bir dönem TRT’de “Şairane” ve “Divançe” programlarını hazırlayan Pala, 1989 yılında Türkiye Yazarlar Birliği Dil Ödülü, 1990 yılında AKDTYK Türk Dil Kurumu Ödülü, 1996 yılında Türkiye Yazarlar Birliği İnceleme Ödülü, 2001 yılında Aydınlar Ocağı Kayseri Şubesi Yılın Edebiyat Adamı Ödülü, 2001 yılında YTB Uşak Halk Kahramanı Ödülü, 2013 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görülmüş.

Başlıca eserleri: Aşka Dair, Bülbülün Kırk Şarkısı, Mesela , Karun ve Anarşist, Ansiklopedik Divan şiirleri, Kronolojik Divan Şiiri Antolojisi, Akademik Divan Şiiri Araştırmaları, Divan Edebiyatı, Atasözleri Sözlüğü, Müstesna Güzeller, Şairlerin Dilinden, Aşina Güzeller, Ah Mine’l-Aşk, Efsane Güzeller, Kudemanın Kırk Atlısı, Kırklar Meclisi, Şiirler Şairler Meclisler, Şi’r-i Kadim, Ve Gazel Yeniden, Perişan Gazeller, Peri-şan Güzeller, İki Dirhem Bir Çekirdek, İki Darbe Arasında, Ayine, Gözgü, Tavan Arası, Kahve Molası, Güldeste, Gül Şiirleri, Hayriyye, Hilye-i Saadet, Babil’de Ölüm İstanbul’da Aşk, Kadılar Kitabı, Kırk Güzeller Çeşmesi, Kitab-ı Aşk, Kırk Ambar, Mir’at, Leyla ile Mecnun, Dört Güzeller, Katre-i Matem, Mevlid, Şah ve Sultan, Kurtların Efendisi, Od (Bir Yunus romanı), Efsane Bir Barbaros Romanı, Mihmandar (Bir Eyüp Sultan Romanı), Akşam Yıldızı

İskender Pala
İskender Pala

Akşam Yıldızı’nın Özeti:

Akşam Yıldızı 250 sayfalık hem akıcı bir roman hem de bilgi verici nitelikte bir ansiklopedi. Göbeklitepe’nin tarihi hikaye tadında anlatılıyor. Okurları 12.000 bin sene geriye, bir çok inanışın var olduğu, pek çok şeyin henüz icat edilmediği, ilk insanların yaşadığı o dönemlere götürüyor. Romanda Çira ve Sarıca adında iki ana karakter var. Bir çok farklı inanışın hüküm sürdüğü topraklarda bu ikili Çira’nın lanetli denilerek öldürülmek istenen bebeğini korumak zorundadır. Sevgi, aşk, inanç ve azim biraz masalsı biraz da destansı bir dilde anlatılmakta. İskender Pala hayranlarının severek okuyacağı bir kitap Akşam Yıldızı.

İyi okumalar diliyoruz.

Mesaj Yazabilirsiniz

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır


*