Jale Balcı - Hande Çilek - Tadında Yolculuk - Kitapozet.Net
Jale Balcı - Hande Çilek - Tadında Yolculuk

Jale Balcı – Hande Çilek – Tadında Yolculuk

Jale Balcı” ve “Hande Çilek“in birlikte yazdıkları “Tadında Yolculuk” isimli yemek kitabı Remzi Kitabevi‘nden çıktı. Kitabın alt başlığı Akdeniz’den Kaliforniya’ya. Tadında Yolculuk ‘un özetine geçmeden önce yazarlarımızı kısaca tanıyalım. Hande Çilek 1983 doğumlu. Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu. Gezmeyi çok sevdiğini belirten Hande Çilek’in kendine ait bir gezi bloğu da bulunmakta. Hande Çilek’in daha önce yayımlanmış Amerika Yolcusu Kalmasın isimli bir kitabı daha var.

Jale Balcı 1973 Hatay doğumlu. Aslen yatırım uzmanı olan Jale Balcı çocuklarının dünyaya gelmesi ile yatırım uzmanlığı işini bırakmış. Çocukları biraz büyüyünce küçüklüğünden beri ilgi duyduğu yemek işine profesyonel olarak giriş yaparak restoran açmış ve Antakya yöresine has yemeklerin yapıldığı bu restoranı işletmekte.

Tadında Yolculuk’un Özeti:

Kitabın alt başlığı Akdeniz’den Kaliforniya’ya demiştik. Neden Akdeniz’den Kaliforniya’ya? Zira yazarlar, Akdeniz ve Kaliforniya bölgelerinin coğrafi açıdan birbirlerine uzak olmalarına karşın mutfak kültürü açısından önemli benzerlikler taşıdığını söylüyor. Her iki bölgede de yerel yetişen taze ürünleri kullanan, sağlıklı ve hazırlaması basit yemekleri tercih eden ortak bir yaşam felsefesinin etkisini görmek mümkün diyen Jale Balcı ve Hande Çilek Tadında Yolculuk’ta okurları bu iki mutfağın lezzetlerini buluşturan bir yolculuğa davet ediyor. Kitapta 100’e yakın yemeğin, atıştırmalık ve tatlının tarifi göz alıcı ve iştah açıcı fotoğraflar eşliğinde sunulmuş.

İyi okumalar diliyoruz.

Mesaj Yazabilirsiniz

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır


*