Jules Verne - Denizler Altında Yirmi Bin Fersah - Kitapozet.Net
Jules Verne - Denizler Altında Yirmi Bin Fersah

Jules Verne – Denizler Altında Yirmi Bin Fersah

Balonla Beş Hafta, Kaptan Grant’ın Çocukları, Aya Seyahat, Seksen Günde Devri Alem, Arzın Merkezine Seyahat gibi eserleri duyar duymaz hepimizin aklına tabi ki bilim kurgu edebiyatının babalarından Jules Verne geliyor. “Jules Verne”nin bu sayılanlar dışında onlar kadar meşhur bir başka romanı “Denizler Altında Yirmi Bin Fersah” İş Bankası Kültür Yayınları’ndan yeni bir baskı yaptı. Romanı dilimize Berna Günen çevirmiş. Denizler Altında Yirmi Bin Fersah’ın özetine geçmeden önce Jules Verne kimdir kısaca tanıyalım.

Jules Verne, 1828’de Fransa’nın Nantes kentinde doğuyor. Paris’te hukuk öğrenimi görüyor. Jules Verne’nin sahibi olduğu hayal gücü ve kişilik özellikleri bir yana, bilim, teknoloji ve sanayinin muazzam bir atılım yaptığı 19.yüzyılın atmosferinden fazlasıyla etkilendiğini söylemek yanlış olmayacak. Ama elbette kişilik özelliklerini de yabana atmamak gerek. Mutlaka bunun da büyük payı var. Zira daha 12 yaşındayken dünyayı görmek maksadıyla bir gemiye atlayıp evden kaçan bir çocuktan bahsediyoruz. Gerçi ilk limanda yakayı ele verip ailesine teslim ediliyor.

Denizler Altında Yirmi Bin Fersah’ın Özeti:

Denizler Altında Yirmi Bin Fersah, Jules Verne’nin 1870 yılında yayımlanan ve en sevilen yapıtlarından biri. Anlatılanlara bakılacak olursa yazar dostundan gelen bir mektup onu bu romanı yazmak üzere harekete geçirmiş. Yazar dostu, bizi yakın zamanda okyanusun derinliklerine götüreceğini umut ediyorum diyormuş mektubunda ve karakterlerinin Verne’in bilimsel öngörüleri ve hayal gücüyle geliştirdiği dalış giysileriyle deniz altında dolaştığı bir yolculuk beklentisinden söz ediyormuş.

Denizler Altında Yirmi Bin Fersah’ın konusuna gelirsek, 1866 yılında dünya denizlerinde çeşitli gemiler tarafından gözlemlenen bir deniz canavarı peydah olur. Kimi deniz kazalarından, bazı gemilerin kayboluşundan sorumlu tutulan ve bir balinadan kat kat daha büyük ve hızlı bir nesne olarak tarif edilen bu muazzam deniz hayvanı bilim dünyasında da hararetli tartışmalara yol açar. Bunun üzerine harekete geçen Birleşik Devletler, Abraham Lincoln adlı fırkateyni canavarın peşine düşmek üzere bir sefer için hazırlar. Paris Doğa Tarihi Müzesi’nden Profesör Aronnax, sadık hizmetkarı Conseil ve Kanadalı zıpkıncı Ned Land de bu sefere katılırlar. Bu ekibin Kaptan Nemo’nun eline düşmeleri ile olağanüstü macera başlar.

İyi okumalar diliyoruz.

Mesaj Yazabilirsiniz

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır


*