Junot Diaz - Oscar Wao'nun Tuhaf Kısa Yaşamı - Kitapozet.Net
Oscar Wao'nun Tuhaf Kısa Yaşamı

Junot Diaz – Oscar Wao’nun Tuhaf Kısa Yaşamı

“Junot Diaz“ın “Oscar Wao’nun Tuhaf Kısa Yaşamı” isimli yeni kitabı İthaki Yayınları’ndan çıktı. Kitabı dilimize Püren Özgören çevirmiş. Oscar Wao’nun Tuhaf Kısa Yaşamı’nın özetine geçmeden önce Junot Diaz kimdir kısaca tanıtalım. Junot Diaz 1968 yılında Dominik Cumhuriyeti’nin Santa Domingo şehrinde doğmuş. 6 yaşında iken ailesi ile birlikte Amerika’ya göç etmiş ve New Jersey’ye yerleşmiş. Üniversiteyi Rutgers Üniversitesi’nden tamamlayan Diaz mezuniyetinin ardından yazmaya başlamış. Sonraki kitaplarının bir kaçının da anlatıcısı olan Yunior karakterini yaratmış. İlk öykü kitabı olan Drown’u 1995 yılında yayımlamış. Nisan 2018’de Pulitzer Kurulu başkanlığına atanmış ancak cinsel taciz iddiaları üzerine bu görevinden istifa etmiş. Junot Diaz’ın kariyerindeki en önemli başarısı Oscar Wao’nun Kısa Harika Hayatı’nın 2008 yılında Pulitzer Kurgu Ödülü’nü alması. Yazarın dilimize çevrilmiş başlıca eserleri: Ve İşte Onu Böyle Kaybedersin, Adalı, Ve İşte Onu Böyle Kaybedersin, Drown.

Junot Diaz
Junot Diaz

Oscar Wao’nun Tuhaf Kısa Yaşamı’nın Özeti:

Yukarda da belirttiğimiz gibi Oscar Wao’nun Tuhaf Kısa Yaşamı ile Junot Diaz 2008 yılında Pulitzer Kurgu Ödülünü kazanmıştı. Kitap 2009 yılında Everest Yayınları tarafından ilk defa yayımlanmıştı. Oscar Wao’nun Tuhaf Kısa Yaşamı, bilim kurgu ve fantastik türü romanlara, aşka ve ailesini nesiller boyu rahatsız eden bir lanete aşırı derecede takıntılı olan New Jersey Paterson’da büyümüş aşırı kilolu Dominikli bir çocuk olan Oscar de Leon’un hayatını anlatıyor. Romandaki diğer olaylar Oscar’ın kız kardeşi Lola, annesi Hypatia Belicia Cabral ve büyükbabası Abelard’ın çevresinde gelişiyor. Hikayenin çoğunda anlatıcı Yunior isimli karakter. Junot Diaz’ın klasik fantazi öykülerinin ruhuna sahip bu ünlü eserini severek okuyacaksınız.

Tanıtım Yazısı:

Kitabın tanıtım yazısında şu ifadelere yer verilmiş. “2008’de Oscar Wao’nun Tuhaf Kısa Yaşamı’yla Pulitzer Ödülü’nü kazanan Junot Diaz, 2012’de MacArthur Dahi Bursu’na layık görüldü. The New York Times edebiyat eleştirmeni Michiko Kakutani’nin “günümüz edebiyatının en ayrıksı ve karşı konulamaz yeni seslerinden” diye tanımladığı Junot Díaz yazarlık kariyerinin başlarında, öykülerinin yayımlandığı The New Yorker tarafından neslinin en önemli yirmi yazarı arasında gösterildi.

O Watchmen, Dune, Yüzüklerin Efendisi ve Akira delisi bir varoş nerd’ü, aynı zamanda fazla kilolu bir iyimser ve Dominikli bir J. R. R. Tolkien olmayı düşleyen iflah olmaz bir hayalperest… Oscar Wao, bakir ölmekten korkan ama çapkınlığı beceremeyen nadir Dominiklilerden. Aşkın peşinde bir kahraman. Yazık, belki de bu arzusuna asla ulaşamayacak. Fukú denen şu lanet yüzünden hep. Fukú kimi zaman Diktatör Rafael Trujillo’nun ta kendisi, bazen de senden başkası değil. Oscar Wao’nun Tuhaf Kısa Yaşamı, bir diktatörün gölgesi altında yaşayan bir ulusu, yanlış kadınlara aşık olup hayatı yoldan çıkan adamları ve yanlış adamlara âşık olsalar da kendi hayatlarını kurmayı beceren kadınları öyle anlatıyor ki hayatınızı aşk için riske atmak bir an için de olsa mantıklı geliyor.”

İyi okumalar diliyoruz.

Mesaj Yazabilirsiniz

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır


*