Knut Hamsun - Benoni 'nin Özeti - Kitapozet.Net - Ücretsiz Kitap Özetleri
Knut Hamsun - Benoni

Knut Hamsun – Benoni

Norveçli yazar “Knut Hamsun“un “Benoni” isimli romanı Timaş Yayınları’ndan çıktı. Romanı dilimize yıllar önce Türk edebiyatının büyük şairi Behçet Necatigil çevirmiş. Necatigil, Hamsun’u çevirmek benim için şiir yazmak gibi bir şey demiş. Benoni’nin özetine geçmeden önce Knut Hamsun kimdir kısaca tanıtalım. Asıl adı Knut Pedersen olan 1859 doğumlu Knut Hamsun hayatı boyunca açlık ve hastalık da dahil çok çeşitli sorunlarla boğuştuğuysa da uzun bir ömür sürdü ve 1952 yılında 93 yaşında öldü.

Çocukluğunda bir rahibin yanında eğitim gören Knut Hamsun sonraki yıllarda çok çeşitli işlerde çalıştı. 1903 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan Björnstjerne Björnson’un toplu eserlerini okuduktan sonra yazar olmaya karar verdi. Hikayeler, şiirler yazdı ama bunları bastıramadı. Beş parasız ve aç aldı. İçinde bulunduğu korkunç durumdan yola çıkarak 21 yaşında “Açlık” isimli başyapıtını yazdı. Roman tanınmasını sağladı ama parasızlığına çare olmadı.

1882 yılında bulduğu borç parayla ve muazzam hayallerle Amerika’ya gitti. Burada da beklediğini bulamadı ama çok iyi İngilizce öğrendi. Verem oldu. Doktorlar birkaç aylık ömrü kaldığını söylediler. Norveç’te ölmek için ülkesine dönmeye karar verdi. Bu deniz yolculuğu sırasında adeta mucizevi bir biçimde iyileşti. Bir süre Norveç’te kaldıktan sonra tekrar Amerika’ya döndü. Tramvay biletçiliğinden tarım işçiliğine kadar muhtelif işlere girip çıktı. Ardından Avrupa’ya Danimarka’ya döndü. Bütün bu süre zarfında okumayı ve yazmayı hiç bırakmadı.

Knut Hamsun Göçebe adlı romanıyla 1920’de Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandı. 1930’larda ülkesindeki Faşist Parti’ye katıldı. Hamsun 1940’larda hayatının en büyük hatasını yaptı ve İkinci Dünya Savaşı’nda Norveç’i işgal eden Nazileri destekledi. Savaştan sonra işbirlikçilik yaptığı için tutuklandı ama çok yaşlı olması sebebiyle yalnızca para cezasına çarptırıldı. 1952’de Norveç’te öldü.

Yirminci yüzyıl başında gelişen yeni romantizmin edebiyattaki öncülerinden biri olan Hamsun’un yalın ve çocuksu üslubu bir düz yazı şiirini andırır. Yapıtlarında Rus yazarlarının, özellikle Dostoyevski’nin ruhsal yaklaşımıyla Amerikan edebiyatının etkilerini taşıyan kara mizah birleştirmiştir.

Knut Hamsun’un başlıca eserleri: Açlık, Benoni, Göçebe, Hüzünlü Havalar, Toprağın Bereketi, Otların Bürüdüğü Patikalarda,  İstanbul’da İki İskandinav Seyyah, Rosa ve Son Mutluluk’tur.

Knut Hamsun
Knut Hamsun

Benoni’nin Özeti:

Benoni Knut Hamsun’un en bilinen eserlerindendir. Benoni, Norveç’in kendine has doğası, ormanları, faunası ve florası, denizi, parlak yaz geceleri, ağır kış günleriyle deyim yerindeyse bir Knut Hamsun klasiğidir. Romanın kahramanı Benoni Hartvigsen basit bir postacı iken eline geçen yüklü miktarda bir para ile ticarete atılır ve kısa süre içinde yaşadığı yörenin en zengin adamı haline gelir. Sonrası platonik bir aşkın derin acısıdır. Knut Hamsun Benoni’de, İskandinav toplumunun en önemli sorunlarından biri olarak gördüğü etik değerler ile geleneksel kırsal kültürün kent dünyası ve kapitalizm ile çatışmasını ele alır. Bu çatışmaya melankolik bir aşk hikayesi de eşlik eder.

İyi okumalar diliyoruz.

Mesaj Yazabilirsiniz

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır


*