Küçük İskender - 666 Kitabının Özeti - Kitapozet.Net
Küçük İskender - 666

Küçük İskender – 666

Can Yayınları, bu yıl 3 Temmuz’da kaybettiğimiz “Küçük İskender“in 5 kitabını birbiri ardı sıra yayımladı. 1988’de yayımlanan ilk şiir kitabı “Gözlerim Sığmıyor Yüzüme“, bir sonraki şiir kitabı “Erotika“. Bunlar Küçük İskender’in şiir kitapları. Diğerlerinde de şiir var. Ama Küçük İskender’e özgü nazım ile nesirin iç içe geçtiği metinler. Hangileri bunlar? İlki “Dedem Beni Korkuttu Hikayeleri“, ikincisi bir zamanlar yasaklanan ama sonrasında ardarda yeni baskılar yapan “666“. Ve üçüncüsü de Küçük İskender’in her yeni baskıda yeni bölümler eklediği ve kendisinin masal şiiri olarak tanımladığı “Yirmi 5 April“. Bu gün burada 666 isimli kitabına daha yakından bakacağız Küçük İskender’in. 666’nın özetine geçmeden önce Küçük İskender kimdir kısaca bahsedelim.

Küçük İskender kimdir:

Küçük İskender’in gerçek adı Derman İskender Över. 1964 yılında İstanbul’da doğmuş. Kabataş Erkek Lisesi’nden mezun olduktan sonra 5 yıl Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde okumuş. Lakin burayı bitirmeden İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümüne geçmiş. Burayı da yarım bırakmış. Hayatını bütünüyle yazmaya vakfe etmiş. Şiir, roman, deneme, günlük gibi pek çok edebi türde eserler vermiş. Derman İskender Över’e 2000 yılında Orhan Murat Arıburnu şiir ödülü, 2006 yılında Melih Cevdet Anday şiir ödülü, 2014 yılında Erdal Öz edebiyat ödülü, 2017 yılında da Behçet Necatigil şiir ödülü verilmiş. 3 Temmuz 2019’da hayatını kaybetmiş. Başlıca eserleri: İskender’i Ben Öldürmedim, 666, Hasta Hayat Depoları, Erotika, Cin Kontrol Noktası, Her Şey Ayrı Yazılır, Bir Yaratığın Akıl Almaz Ahlaksız Maceraları, Yirmi 5 April, Dedem Beni Korkuttu Hikayeleri, Gözlerim Sığmıyor Yüzüme, Ölen Sevgilimin Şiir Defteri.

küçük iskender
Küçük İskender

666‘nın özeti:

666 ilk defa 1994 yılında Parantez Yayınları tarafından basılmış kapak tasarımını Memed Erdeneri yapmıştı. Ancak kısa bir süre sonra kitap yasaklanarak toplatılmıştı. Bu kitabında da Küçük İskender kelimeleri etkileyici bir biçimde birbirleriyle buluşturup ortaya muhteşem işler çıkartmış. Bazen güldüren bazen hüzünlendiren insanın en saf halinin anlatıldığı şiir ile yoğrulmuş bir deneme. Şu örnek ile ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız. “Siz, sevdalarınızı kasalarda saklıyorsunuz” diyor Küçük İskender 666’da. Başka kısa bir cümleye daha yer verelim kitaptan. “Eski Türk filmlerine olan düşkünlüğünüzün altında faili meçhul değil, faili meşhur bir aşk acısı yatmaktadır.”

Tanıtım yazısı:

Kitabın tanıtım bülteninde şu ifadelere yer verilmiş. “Diriliğimizi nasıl yok edeceğimizi, duyarlılığımızı nasıl köreltebileceğimizi o kadar mükemmel öğreniyoruz ki, varolmaktan öte bir yokolmak kaygısı sarıyor ruhumuzu. İlk olarak 1994’te yılında basılan, daha sonra yasaklanmasına rağmen defalarca yeni baskısı yapılan 666, 2019 Temmuz’unda aramızdan ayrılan küçük İskender’in yaratıcılığını özgürce sergilediği bir metin-şiir. Alayın, şehvetin, alacakaranlığın, isyanın içinden yazılan, hayat kurtarmak için kötünün dilini konuşan, iyiye ulaşmak için de şeytana kulak veren bu benzersiz ve alabildiğine cesur metin nihayet yeni okurlarıyla buluşuyor.”

İyi okumalar diliyoruz.

Mesaj Yazabilirsiniz

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır


*