Küçük İskender - Dedem Beni Korkuttu Hikayeleri - Kitapozet.Net
Küçük İskender - Dedem Beni Korkuttu Hikayeleri

Küçük İskender – Dedem Beni Korkuttu Hikayeleri

Can Yayınları, bu yıl 3 Temmuz’da kaybettiğimiz “Küçük İskender“in 5 kitabını birbiri ardı sıra yayımladı. 1988’de yayımlanan ilk şiir kitabı “Gözlerim Sığmıyor Yüzüme“, bir sonraki şiir kitabı “Erotika“. Bunlar Küçük İskender’in şiir kitapları. Diğerlerinde de şiir var. Ama Küçük İskender’e özgü nazım ile nesirin iç içe geçtiği metinler. Hangileri bunlar? İlki “Dedem Beni Korkuttu Hikayeleri“, ikincisi bir zamanlar yasaklanan ama sonrasında ardarda yeni baskılar yapan “666“. Ve üçüncüsü de Küçük İskender’in her yeni baskıda yeni bölümler eklediği ve kendisinin masal şiiri olarak tanımladığı “Yirmi 5 April“. Bu gün burada Dedem Beni Korkuttu Hikayeleri isimli kitabına daha yakından bakacağız. Dedem Beni Korkuttu Hikayeleri ‘nin özetine geçmeden önce Küçük İskender kimdir kısaca bahsedelim.

Küçük İskender kimdir:

Küçük İskender’in gerçek adı Derman İskender Över. 1964 yılında İstanbul’da doğmuş. Kabataş Erkek Lisesi’nden mezun olduktan sonra 5 yıl Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde okumuş. Lakin burayı bitirmeden İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümüne geçmiş. Burayı da yarım bırakmış. Hayatını bütünüyle yazmaya vakfe etmiş. Şiir, roman, deneme, günlük gibi pek çok edebi türde eserler vermiş. Derman İskender Över’e 2000 yılında Orhan Murat Arıburnu şiir ödülü, 2006 yılında Melih Cevdet Anday şiir ödülü, 2014 yılında Erdal Öz edebiyat ödülü, 2017 yılında da Behçet Necatigil şiir ödülü verilmiş. 3 Temmuz 2019’da hayatını kaybetmiş. Başlıca eserleri: İskender’i Ben Öldürmedim, 666, Hasta Hayat Depoları, Erotika, Cin Kontrol Noktası, Her Şey Ayrı Yazılır, Bir Yaratığın Akıl Almaz Ahlaksız Maceraları, Yirmi 5 April, Dedem Beni Korkuttu Hikayeleri, Gözlerim Sığmıyor Yüzüme, Ölen Sevgilimin Şiir Defteri.

küçük iskender
Küçük İskender

Dedem Beni Korkuttu Hikayeleri‘nin özeti:

Küçük İskender’in yazmış olduğu kısa hikayeler Dedem Beni Korkuttu Hikayeleri’nde bir araya getirilmiş. Yanı sıra araya şiirler de serpiştirilmiş. Kitabın ilk basımını yıllar önce Parantez Yayınevi yapmıştı. Kitapta birbirinden güzel hikayeler bulunmakta. Öykülerden Çöp, Tarot, Yüzü Bozuk Üç Oğlan Tragediası öne çıkanlar. Şiirlerden ise Objection, Gece Gemileri ve Gitanes göze çarpan, akılda kalanlar. Kitapta Küçük İskender’in şiirlerinde uzun nesirler ve uç tanımlamalar bulunmakta. Şair kişiliği her zaman ağır basan Küçük İskender’in hikayelerinin arasına şiirlerini de eklemesi şiirden kopamadığının bir göstergesi olsa gerek. Kitaptan kısa bir bölüme yer verelim.

Uzak mor bir adaydı memleketim
Orada hiç kadın yoktu
Çocuklar tay beslerdi
Gece oldu mu herkes ağlardı 

Tanıtım yazısı:

Kitabın tanıtım bülteninde şu ifadelere yer verilmiş. ” Caz. Boris Vian okuyordu. Eylül, Turuncu lambaları yakmış. Yağmur yağıyordu. Gittim. Bir kenara iliştim. Seyrettim. Her şeyi seyrettim. Başını kaldırıp baktı, gülümsedi. Yeşille gri. Erguvanlar gri. Böyle şey olmaz! Olmazlığını seyrettim. Ağladı. Ben seyrettim. O ağladı. Sabaha kadar. Piyanolar çaldı bir ara. Ben hırsımdan caddelere kaçtım. Tükürdüm. Haykırdım. Küfrettim çok. O ağladı. Hep.”

İyi okumalar diliyoruz.

Mesaj Yazabilirsiniz

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır


*