Küçük İskender - Erotika 'nın Özeti - Kitapozet.Net
Küçük İskender - Erotika

Küçük İskender – Erotika

Can Yayınları, bu yıl 3 Temmuz’da kaybettiğimiz “Küçük İskender“in 5 kitabını birbiri ardı sıra yayımladı. 1988’de yayımlanan ilk şiir kitabı “Gözlerim Sığmıyor Yüzüme“, bir sonraki şiir kitabı “Erotika“. Bunlar Küçük İskender’in şiir kitapları. Diğerlerinde de şiir var. Ama Küçük İskender’e özgü nazım ile nesirin iç içe geçtiği metinler. Hangileri bunlar? İlki “Dedem Beni Korkuttu Hikayeleri“, ikincisi bir zamanlar yasaklanan ama sonrasında ardarda yeni baskılar yapan “666“. Ve üçüncüsü de Küçük İskender’in her yeni baskıda yeni bölümler eklediği ve kendisinin masal şiiri olarak tanımladığı “Yirmi 5 April“. Bu gün burada Erotika isimli şiir kitabına daha yakından bakacağız. Erotika’nın özetine geçmeden önce Küçük İskender kimdir kısaca bahsedelim.

Küçük İskender kimdir:

Küçük İskender’in gerçek adı Derman İskender Över. 1964 yılında İstanbul’da doğmuş. Kabataş Erkek Lisesi’nden mezun olduktan sonra 5 yıl Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde okumuş. Lakin burayı bitirmeden İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümüne geçmiş. Burayı da yarım bırakmış. Hayatını bütünüyle yazmaya vakfe etmiş. Şiir, roman, deneme, günlük gibi pek çok edebi türde eserler vermiş. Derman İskender Över’e 2000 yılında Orhan Murat Arıburnu şiir ödülü, 2006 yılında Melih Cevdet Anday şiir ödülü, 2014 yılında Erdal Öz edebiyat ödülü, 2017 yılında da Behçet Necatigil şiir ödülü verilmiş. 3 Temmuz 2019’da hayatını kaybetmiş. Başlıca eserleri: İskender’i Ben Öldürmedim, 666, Hasta Hayat Depoları, Erotika, Cin Kontrol Noktası, Her Şey Ayrı Yazılır, Bir Yaratığın Akıl Almaz Ahlaksız Maceraları, Yirmi 5 April, Dedem Beni Korkuttu Hikayeleri, Gözlerim Sığmıyor Yüzüme, Ölen Sevgilimin Şiir Defteri.

küçük iskender
Küçük İskender

Erotika’nın özeti:

Erotika, Küçük İskender’in Gözlerim Sığmıyor Yüzüme‘den sonraki ikinci şiir kitabı. Şiirlerinde genel olarak kullandığı argo ve erotizm unsurları bu kitabında da fazlasıyla bulunmakta. Argo dilini kullanarak hırçın ve akıcı bir üslupla yazdığı şiirlerinde yine sözcük oyunları ağırlıkta. Bir kaç alıntı yapalım Erotika’dan…

Ben ölürsem kara kutumu bulamayacaklar
Ne bir aşk zarafeti
Ne bir hayal tabiri… Küçücük ömrüm
Hep rüzgar gülleri kokacak!

Doğum tarihimi insanlık tarihine dahil etmeyin sakın
Ben gezerken sadece teğet geçtim dünyadan

Tanıtım yazısı:

Kitabın tanıtım bülteninde şu ifadelere yer verilmiş. “Ben bir imge çapkınıyım. ‘Lanetlenmiş bir şair ne yazabilir’ varsayımından yola çıkarsak, olsa olsa elde edebileceğimiz sonucun çömeziyim. Duyarlığım konusunda hırçın, yaratıcılık sürecinde çevreye kayıtsız olmamı şiire ve yaşamın paramparçalığına duyduğum saygıda aramalı. Şiir bir yabancılaştırma pratiği yaptırıyor, doğayı asiste ediyor. Yorucu, naif, cömert, ötede, farklı bir şiir rotası benimkisi. Hüzne, ölüme, ironiye seyrediyorum. Şiirim, bana tecavüz ediyor nasılsa. Sorarım, böyle bir adamı sokaklara sarılmak tehlikeli değil mi?”

İyi okumalar diliyoruz.

Mesaj Yazabilirsiniz

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır


*