Küçük İskender - Gözlerim Sığmıyor Yüzüme - Kitapozet.Net
Küçük İskender - Gözlerim Sığmıyor Yüzüme

Küçük İskender – Gözlerim Sığmıyor Yüzüme

Can Yayınları, bu yıl 3 Temmuz’da kaybettiğimiz “Küçük İskender“in 5 kitabını birbiri ardı sıra yayımladı. 1988’de yayımlanan ilk şiir kitabı “Gözlerim Sığmıyor Yüzüme“, bir sonraki şiir kitabı “Erotika“. Bunlar Küçük İskender’in şiir kitapları. Diğerlerinde de şiir var. Ama Küçük İskender’e özgü nazım ile nesirin iç içe geçtiği metinler. Hangileri bunlar? İlki “Dedem Beni Korkuttu Hikayeleri“, ikincisi bir zamanlar yasaklanan ama sonrasında ardarda yeni baskılar yapan “666“. Ve üçüncüsü de Küçük İskender’in her yeni baskıda yeni bölümler eklediği ve kendisinin masal şiiri olarak tanımladığı “Yirmi 5 April“. Bu gün burada Gözlerim Sığmıyor Yüzüme isimli şiir kitabına daha yakından bakacağız. Gözlerim Sığmıyor Yüzüme ‘nin özetine geçmeden önce Küçük İskender kimdir kısaca bahsedelim.

Küçük İskender kimdir:

Küçük İskender’in gerçek adı Derman İskender Över. 1964 yılında İstanbul’da doğmuş. Kabataş Erkek Lisesi’nden mezun olduktan sonra 5 yıl Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde okumuş. Lakin burayı bitirmeden İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümüne geçmiş. Burayı da yarım bırakmış. Hayatını bütünüyle yazmaya vakfe etmiş. Şiir, roman, deneme, günlük gibi pek çok edebi türde eserler vermiş. Derman İskender Över’e 2000 yılında Orhan Murat Arıburnu şiir ödülü, 2006 yılında Melih Cevdet Anday şiir ödülü, 2014 yılında Erdal Öz edebiyat ödülü, 2017 yılında da Behçet Necatigil şiir ödülü verilmiş. 3 Temmuz 2019’da hayatını kaybetmiş. Başlıca eserleri: İskender’i Ben Öldürmedim, 666, Hasta Hayat Depoları, Erotika, Cin Kontrol Noktası, Her Şey Ayrı Yazılır, Bir Yaratığın Akıl Almaz Ahlaksız Maceraları, Yirmi 5 April, Dedem Beni Korkuttu Hikayeleri, Gözlerim Sığmıyor Yüzüme, Ölen Sevgilimin Şiir Defteri.

küçük iskender
Küçük İskender

Gözlerim Sığmıyor Yüzüme’nin özeti:

Gözlerim Sığmıyor Yüzüme, daha önce de belirttiğimiz gibi Küçük İskender’in ilk şiir kitabı. Tabi ilk kitabı olunca özenle hazırlamış ve şiirlerini seçerek koymuş kitabına. Bu ilk kitabına konmayan hiç yayımlanmamış şiirlerinin de olduğu rivayet edilmekte. Küçük İskender Gözlerim Sığmıyor Yüzüme yayımlanmadan önce şiirlerini Adam Sanat dergisinde yayımlamaktaymış. Dergide yayımlanan şiirleri ile dikkatleri üzerine çekmiş. Bu şiir kitabı ile 80’li yıllara damga vuran yazar, Memet Fuat tarafından kendi kuşağının ve yeni şiirin temsilcisi olarak görülmüş.

Tanıtım yazısı:

Kitabın tanıtım bülteninde şu şiirine yer verilmiş. “

Bak! şiirler var, mektuplar var, çocuklar var,
Sokaklar var, kediler!
İnan bana gülüm, ölüm yok bir tek! ölüm yok bize!
Ölüm inananlar için sessizce
Kara kaplı kitaplardan çıkartılacak..
Göreceksin gülüm! Bekle! Göreceksin!
Artık hiçbir insan, hiçbir kavga ve hiçbirimiz
Bu dünyada, yapayalnız, umarsız kalmayacak!.

İyi okumalar diliyoruz.

Mesaj Yazabilirsiniz

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır


*