Mark R. Mcneilly - Sun Tzu ve İşletme Sanatı - Kitapozet.Net
Mark R. Mcneilly - Sun Tzu ve İşletme Sanatı

Mark R. Mcneilly – Sun Tzu ve İşletme Sanatı

Mark R. Mcneilly“nin “Sun Tzu ve İşletme Sanatı” isimli kitabı The Kitap Yayınları‘ndan çıktı. Kitabı dilimize Murat Demirekin çevirmiş. Sun Tzu ve İşletme Sanatı ‘nın özetine geçmeden önce Mark R. Mcneilly kimdir kısaca tanıyalım. Mark R. Mcneilly North Carolina Chapel Hill Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Daha önce IBM ve Lenovo gibi teknoloji devi şirketlerde çalışmış olan Mcneilly strateji ve pazarlama alanında uzmandır. Üniversitedeki görevinin yanı sıra Fast Company’de blogger olarak yazılar yazmaktadır.

Sun Tzu ve İşletme Sanatı’nın Özeti:

Çin tarihinde çok önemli bir yeri olan general Sun Tzu’nun askeriye, politika ve savaş stratejileri üzerine yazdığı kitabı Savaş Sanatı, aradan iki bin yıldan fazla zaman geçmiş olsa da halen gözde bir eser olarak günümüzde kitaplıklarda yerini korumakta. Başyapıt veya klasik diye adlandırılabilecek bir eser olan Savaş Sanatı askerlerden, politikacılara, sanatkarlardan, ekonomi uzmanlarına kadar önemli görevlerde olan pek çok kişiye klavuzluk edebilecek bir eser. Yönetim, iş geliştirme, kalite ve kişisel gelişim üzerine kitapları okumayı seven kitapseverlerin elinden bırakamayacağı bir eser Sun Tzu ve İşletme Sanatı.

Tanıtım yazısı:

Sun Tzu ve İşletme Sanatı ‘nın  tanıtım bülteninde ise şöyle denilmiş. “İki bin yıldan daha uzun bir süre önce ünlü Çinli general Sun Tzu’nun askeri stratejiler üzerine yazdığı eseri Savaş Sanatı, üzerinden o kadar çok zaman geçmesine rağmen hala güncelliğini yitirmedi. Klasik haline gelen bu eser ekonomistlere, siyasetçilere, sanatçılara ve aklınıza gelebilecek birçok sektörden yöneticilere kılavuzluk etmeye devam ediyor. Sun Tzu ve İşletme Sanatı’nda Mark McNeilly, Sun Tzu’nun stratejik ilkelerinin yirmi birinci yüzyılda nasıl uygulanabileceğini gösteriyor. McNeilly, öncelikle Sun Tzu’nun fikirlerini yöneticiler için altı stratejik ilke halinde sentezliyor, sonrasında Samuel B. Griffith’in Savaş Sanatı çevirisine yer veriyor. 

Kitabında McNeilly, rekabetçi karşı eyleme teşvik etmeden nasıl pazar payı kazanılacağını, rakiplerin zayıf noktalarına nasıl saldırılacağını ve piyasa bilgisinin rekabet avantajı için nasıl maksimize edileceğini açıklıyor. Rekabeti dengesiz kılmayı, rakibi yenme stratejisini ve liderlerdeki hızın ve hazırlığın değerini gösteriyor. Son olarak, McNeilly Sun Tzu’nun ilkelerini uygulamaya koymak için pratik bir yöntem sunuyor. Google, Zappos, Amazon, Dyson, Aflac, Singapur Havayolları, Best Buy, NFL, Tata Motors, Starbucks gibi firmaların yöneticilerinin, tarihin en saygın stratejistinin bilgeliğini izleyerek yönetim sorunlarının tehlikelerinden nasıl kaçındıklarını ve rekabet avantajı sağladıklarını anlatıyor.”

İyi okumalar diliyoruz.

Mesaj Yazabilirsiniz

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır


*