Modern Sanat - Amy Dempsey, Pop Sanat - Flavia Frigeri - Kitapozet.Net
Modern Sanat - Amy Dempsey, Pop Sanat - Flavia Frigeri

Modern Sanat – Amy Dempsey, Pop Sanat – Flavia Frigeri

Hep Kitap “Sanatın Olmazsa Olmazları” üst başlığı altında iki rehber kitap yayımladı. “Modern Sanat” ve “Pop Sanat” Kitapları sırasıyla inceleyelim.

Modern Sanat:

Modern Sanat’ı “Amy Dempsey” yazmış. Dilimize Deniz Öztok çevirmiş. Modern sanatın bilindiği gibi kendine özgü bir dili var ve çoğu zaman anlayabilmek hiç kolay değil. Yazar Amy Dempsey, Modern Sanat’ta ekollerin ve akımların bir haritasını çıkarmış. İşte o çözülmesi bir miktar zor dili sade eleştiriyor. Modern sanat tarihsel dönemlere bağlı olarak beş ana başlık altında ele alınmış kitapta. Bunlar Avangart Sanat Akımlarının Doğuşu 1860-1900, Modern Bir Dünya İçin Modern Sanat Akımları 1900-1918, Yeni Bir Düzen Arayışı 1918-1945, Yeni Bir Düzensizlik 1945-1965 ve son bölüm Avangart Sanat Akımlarının Ötesi 1965’ten Günümüze. Modern Sanat kuşe kağıda renkli basılmış her sanat akımını temsil eden resimlere yer verilmiş. Kitabın sonunda ise Modern Sanat Terimleri Sözlüğü ve Sanatçı Dizini bulunmakta.

Pop Sanatı:

Bahsettiğimiz diğer kitap Pop Sanatı. “Flavia Frigeri” yazmış kitabı. Türkçe’ye Eda Açanal çevirmiş. Cesur renkleri, gösterişli görselleri ve alaycı ruhuyla tüm dünyayı ele geçiren, popüler kültür ile yüksek kültür arasındaki geleneksel sınırları kaldıran bir akım diye tarif ediliyor pop sanat. Daha ziyade gündelik nesnelere odaklanan pop sanat bilindiği üzere İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’de yükseliyor. Tüketim çılgınlığı ile birlikte 1960’lardan itibaren Japonya’dan Arjantin’e kadar yayılan küresel bir akım haline geliyor. Flavia Frigeri’nin reklamcılık, siyaset, ev hayatı, tüketim ürünleri, sanat tarihi, şöhret kültürü, savaş ve uzay yarışı gibi pop sanatta sık sık karşımıza çıkan temaların etrafına kurulu kitabı popüler olanı sanata çeviren bu akımla tanışmak için eğlenceli bir rehber.

İyi okumalar diliyoruz.

Mesaj Yazabilirsiniz

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır


*