Montesquieu - Romalıların Yücelik ve Çöküşünün Nedenleri Üzerine Düşünceler - Ücretsiz PDF Kitap Özetleri - PDF Kitap

Montesquieu – Romalıların Yücelik ve Çöküşünün Nedenleri Üzerine Düşünceler

 

Ünlü Fransız düşünür “Montesquieu” nün “Romalıların Yücelik ve Çöküşünün Nedenleri Üzerine Düşünceler” isimli eseri İş Bankası Kültür Yayınları’nın “Hasan Ali Yücel Klasikler” dizisinden çıktı. Kitabı dilimize Berna Günen çevirmiş. Montesquieu üzerine fazla söze gerek yok. 1689 – 1755 yılları arasında yaşayan düşünür Aydınlanma Dönemi’nin başta gelen isimlerinden.

Montesquieu Fransa’nın La Brède şehrinde doğmuş ve hukuk eğitimi almıştır. Bordeaux parlamentosu üyeliği ve hâkimlik yapmıştır. Bordeaux Akademisi’ne seçilmiş ve çeşitli makaleler yayımlamıştır. “İran Mektupları” ile ilk defa tanınan politik yazar hayatını teorik ve edebi eserlere adamış, siyaset kuramına, sosyolojiye ve hukuk felsefesine büyük katkılar yapmıştır.

Kuvvetler ayrımı terimini ilk kez ortaya atmış ve yirmi yıldan fazla üzerinde çalışarak tamamladığı “De l’esprit des lois” adlı kitabıyla yasama, yürütme ve yargının birbirlerinden ayrılmasının önemini vurgulamıştır.

İlk kez 1734 yılında yayınlanan “Romalıların Yücelik ve Çöküşünün Nedenleri Üzerine Düşünceler” yazarın sosyal bilimlere doğrudan temas eden ilk eseridir. Kitabın bir diğer önemli yanı ise Montesquieu’nün başyapıtı “Kanunların Ruhu Üzerine”nin nüvelerini, ilk fikirlerini taşıyor olmasıdır.

 

İyi okumalar diliyoruz.

Mesaj Yazabilirsiniz

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır


*