New Scientist - Beynimiz Nasıl Çalışır - Kitapozet.Net
New Scientist - Beynimiz Nasıl Çalışır

New Scientist – Beynimiz Nasıl Çalışır

Haftalık popüler bilim ve teknoloji dergisi “New Scientist“in kitaplarından biri daha “Beynimiz Nasıl Çalışır” Say Yayınları’ndan çıktı. Kitabı dilimize Can Evren Topaktaş çevirmiş. New Scientist dergisini merak edenlere kısaca tanıtalım. New Scientist tıp, astronomi, fizik, kimya gibi bilimin her türünde yazılar yayımlayan, kısa makalelerin internet sitesinde ücretsiz olarak okunabildiği, uzun makaleler içinse üyelik gerektiren bilim dergisi. Daha önce burada New Scientist dergisinin Evren Nasıl Ortaya Çıktı isimli kitabını da tanıtmıştık.

Beynimiz Nasıl Çalışır’ın Özeti:

Artık zeki olmanın beynin büyük veya ağır olmasıyla ilgili olmadığı biliniyor. Nasıl mı? Tabii ki yaşanmış tecrübeler bunu gösteriyor. Şöyle ki ortalama bir erkek beyninin ağırlığı hemen hemen 1400 gram. 1230 gram beyne sahip olan Einstein bu ortalamanın altında idi. 1921 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan AAnatole France’ın beyni ise sadece 1017 gram ağırlığında idi.

Einstein ve France’ı birer dahi yapan şey her neyse bu ortalamadan büyük bir beyne sahip olmaları değildi. Bugün beynin yapısını anlıyor, her bir bölümünün bizi nasıl biz yaptığını biliyoruz denilmiş tanıtım yazısında. Beyin hücreleri arasındaki alışverişi kaydedebiliyor, beynimizin her bir köşesini hareket halindeyken görüntüleyebiliyor, beyin içindeki bağlantıları takip edip bir hasardan sonra kendilerini nasıl onardıklarını izleyebiliyoruz. İşte kitabımız Beynimiz nasıl çalışır? Beynimizin içinde olup bitenleri önemli araştırmacılara ve teknolojideki gelişmelerin beyin araştırmalarına nasıl katkı sağladığını ele alan gayet faydalı bir kaynak.

İyi okumalar diliyoruz.

Mesaj Yazabilirsiniz

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır


*