Nurten Yalçın Erüs - Leon Bahar'ı Takdimimdir - Kitapozet.Net
Nurten Yalçın Erüs - Leon Bahar'ı Takdimimdir

Nurten Yalçın Erüs – Leon Bahar’ı Takdimimdir

Nurten Yalçın Erüs“ün “Leon Bahar’ı Takdimimdir” isimli biyografik romanı Kırmızı Kedi Yayınları’ndan çıktı. Kitabın tam ismi “Şair Edip Dürüst Tüccar Leon Bahar’ı Takdimimdir” Kitabın özetine geçmeden önce Nurten Yalçın Erüs kimdir kısaca tanıtalım. Nurten Yalçın Erüs 1974 yılında Giresun’un Görele ilçesinde doğmuş. Orta öğrenimini Galatasaray Lisesinde, üniversiteyi ise Galatasaray Üniversitesi İktisat Fakültesinde tamamlamış. Paris Sorbonne Üniversitesi’nde İnsan Kaynakları ve Sosyal Politikalar Ekonomisi alanındaki yüksek lisansının ardından Cumhuriyet gazetesinde ekonomi muhabirliğine başlayan Erüs bir süre çeşitli ulusal gazetelerde görev yapmış. Columbia Üniversitesi Gazetecilik Okulu’nda finans gazeteciliği sertifika programını 2002 yılında bitiren yazar 2007 yılından itibaren halkla ilişkiler sektöründe çalışıyor. İyi derecede Fransızca ve İngilizce bilen Nurten Yalçın Erüs evlidir.

Leon Bahar’ı Takdimimdir’in Özeti:

Ankaralı Yuda Leon Bahar, Türkiye Cumhuriyeti’nin varlık vergisi kurbanı Musevi yurttaşlardan. Neydi varlık vergisi kısaca hatırlayalım. Varlık Vergisi 1942 yılında çıkarılan Vergi Kanunu’nun adı. Kanunun resmi gerekçesi hükümet tarafından olağanüstü savaş koşullarının yarattığı yüksek karlılığı vergilendirme olarak dile getirilse de asıl maksat gayrimüslimlerin elindeki sermaye birikimini ele geçirmek. Zaten dönemin başbakanı Şükrü Saraçoğlu kanunu savunurken şöyle diyor. Bu kanun aynı zamanda bir devrim kanundur. Bize ekonomik bağımsızlığımızı kazandıracak bir fırsat karşısındayız. Piyasamız egemen olan yabancıları böylece ortadan kaldırarak Türk piyasasını Türklerin eline vereceğiz.

Nitekim tahakkuk eden vergilerin yaklaşık yüzde 90’ı nüfusun yüzde 2’sini oluşturan gayrimüslimlere yükleniyor. Haliyle muazzam oranlardaki vergileri ödeyemeyen gayrimüslimlerin mülklerine el konuluyor. İstanbul’da binlerce gayrimüslime ait ev ve iş yeri haciz edilerek haraç mezat satılıyor. Satılan malları vergi borçlarını karşılayamayan tamamı gayrimüslimlerden oluşan 1229 mükellef Erzurum Aşkale’deki çalışma kampına yollanıyor.

İşte Nurten Yalçın Erüs’ün kitabına konu olan Leon Bahar da çalışma kampına gönderilen gayrimüslim vatandaşlardan. Erüs bu otobiyografik romanı Leon Bahar’ın yazdığı, karısının sakladığı ve kızı Tamar’ın kendisine emanet ettiği mektuplardan ve devlete yazılmış dilekçelerden yola çıkarak kaleme almış.

Nurten Yalçın Erüs kitaba yazdığı önsözde Leon Bahar’ın farklı bir yönüne de dikkat çekiyor ve “Leon’un yazdıklarını okuduğumda karşımda sadece hakkını arayan bir vergi mağduru ya da Türk siyasi ve toplumsal tarihinin karanlık bir dönemine ışık tutan bir tanık yoktu. Her satırda edebi bir tutkunun peşinde koşan, içindeki şairi açığa çıkarmaya hevesli bir edib vardı. Kitabı yazarken onun edebi hevesine hürmet etmeye, şiirini nakletmeyi özen gösterdim” diyor.

İyi okumalar diliyoruz.

Mesaj Yazabilirsiniz

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır


*