Patrick DeWitt - Arınmalar 'ın Özeti - Kitapozet.Net
Patrick DeWitt - Arınmalar

Patrick DeWitt – Arınmalar

Patrick DeWitt”in “Arınmalar” isimli romanı Domingo Yayınları‘ndan çıktı. Kitabı dilimize Avi Pardo çevirmiş. Arınmalar’ın özetine geçmeden önce Patrick DeWitt kimdir kısaca tanıtalım. Patrick DeWitt 1975 yılında Vancouver Island, Kanada’da doğmuş. Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan yazarın ilk kitabı 2009 yılında basılan Ablutions. Ardından ikinci kitabı The Sisters Brothers ile 2012 Stephen Leacock Ödülüne layık görülmüş. Daha sonra Undermajordomo Minor ve French Exit isimli romanları yayımlanmış.

Patrick Dewitt
Patrick Dewitt

Arınmalar’ın Özeti:

Bir zamanların gözde Hollywood barı, şimdilerde ise sıradanlaşmış olan bir mekan. Bu barda barmenlik yapan kahramanımız her gece içen, sarhoş olan müşterilerinin sırlarını duymaktan çevresindekilerin bu hallerini izlemekten zevk almaktadır. Romanı için notlar da alan kahramanımız önceleri sadece dinleyici iken zaman geçtikçe ve müşterilerle yakınlaştıkça kendisi de müşteriler gibi olmaya başlar.  Bu hayat tarzı barmenin yaşantısını mahvetmeye başlar. Önce evliliğini, sonra amacını ve en sonunda kendini kaybeder. Tüm bunlardan kurtulmak ve arınmak için bir plan yapar.

Hürriyet Kitapsanat’ta Eray Ak; “Bazen komik, bazen hüzünlü, bazen acı, bazen korkunç fakat her adımda biraz daha yalnızlaşan bir romandan çok bir portre özünde Arınmalar. İsimsiz bir barmen özelinde anlatılmış fakat yalnızlığı hemen herkese sirayet eden bir portre” diye değerlendirmiş Patrick DeWitt’in romanını.

The Independent Arınmalar için “Kasvetin en görkemli hali” derken, The Guradian ise “Varoluşun bulanık sularında gezinen kısa, tеsіrlі, ustaca bir iş” demiş.

İyi okumalar diliyoruz.

Mesaj Yazabilirsiniz

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır


*