Paul Biegel - Küçük Kaptan 'ın Özeti - Kitapozet.Net
Paul Biegel - Küçük Kaptan

Paul Biegel – Küçük Kaptan

Hollanda’lı çocuk kitapları yazarı “Paul Biegel“in “Küçük Kaptan” isimli romanı Can Çocuk’tan çıkmış ve küçük okuyucular tarafından oldukça beğenilmişti. Yakın zamanda yeni baskısı yapılacak olan Küçük Kaptan’ı dilimize Gülten İldeniz çevirmiş. Küçük Kaptan’ın özetine geçmeden önce Paul Biegel kimdir kısaca tanıyalım. Paul Biegel 1925 yılında Hollanda’da doğmuş. Henüz 14 yaşında iken yazmış olduğu ilk öyküsü Mutsuz Bahçe Cücesi De Tijd gazetesinde yayımlanmış ve çok sevilmiş. Çeşitli gazete ve dergilerde çizgi romanlar da çizen yazar daha sonra bir çok dergide editörlük yapmış. İlk kitabı olan De Gouden Gitaar 1962’de, ikinci kitabı Het Sleutelkruid 1965’te yayımlanmış. Bir çok ödül sahibi olan Biegel Hollanda’nın en önemli çocuk kitapları yazarları arasındadır. Hayatı boyunca 50’nin üzerinde kitap yazan Paul Biegel’in aynı yayınevinden yayımlanmış Lodosçu Tim isimli romanını daha önce tanıtmıştık.

Paul Biegel
Paul Biegel

Küçük Kaptan’ın Tanıtım Yazısı:

Marinka ile Podgy, trompet sesini duyar duymaz sıçradılar. Islak kumların üzerinde yalınayak tekneye doğru koştular. Gecelikleri rüzgarda uçuşuyor; dalgaların damlacıkları yüzlerine çarpıyordu. “Geliyoruz!” diye bağırdılar. Ama duyuramadılar seslerini. Dalgaların gürültüsü seslerini bastırdı. Uzaklardan büyük bir dalga kabardı, tekneye doğru gelmeye başladı. Marinka ile Podgy tam küpeşteye tutunup kendilerini güverteye atmışlardı ki, dalgada Hiçbatmaz’a yetişti, onu denize sürükledi.’
Hiçbatmaz adlı teknenin kaptanı Küçük Kaptan, arkadaşları Tombul Podgy, Marinka ve Ürkek Thomas ile birlikte, bir an önce büyümek amacıyla Hiçbatmaz’a atlayıp ‘Uzunlar Adası’na giderler. Hiç de kolay olmaz gidişleri. Annelerle babalar izin vermezler çocuklarının bu serüvene atılmalarına. Zaten büyükler böyle bir adanın varlığına da inanmıyorlardır. Yine de, bizim dört kafadar, tüm engellere göğüs gererek başlatırlar bu yolculuğu. Kendilerini hangi tehlikelerin beklediğini bilmeden.

Küçük Kaptan küçük okurların sıkılmadan zevkle okuyacağı bir çocuk romanı.

İyi okumalar diliyoruz.

Mesaj Yazabilirsiniz

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır


*