Peyami Safa - Ah Minel Aşk Kitabının Özeti - Kitapozet.Net
Peyami Safa - Ah Minel Aşk

Peyami Safa – Ah Minel Aşk

Ötüken Neşriyat “Peyami Safa”nın Server Bedii müstear ismiyle yazdığı külliyatı yayımlamaya devam ediyor. Yayımlanan son kitap “Ah Minel Aşk” Hatırlayacağınız üzere Peyami Safa’nın Cingöz Recai serisinin Cingöz Kafeste ve Sağdan Üçüncü Söğüt isimli kitaplarının tanıtımını daha önce yapmıştık.

Ah Minel Aşk’ın özetine geçmeden önce Peyami Safa kimdir diye merak edenlere yazarımızı kısaca tanıtalım. Peyami Safa 1899 yılında İstanbul’da doğmuş, 1961 yılında hayatını kaybetmiş Türk Edebiyatının ünlü yazarıdır. Babası da ünlü şair İsmail Safa’dır. Daha çok psikolojik romanları ile tanınır. Yoksulluk ve kemik veremi hastalığı nedeniyle düzenli bir eğitim alamamış ve bir yandan çalışırken bir yandan da kendi kendini yetiştirmiş. Posta Telgraf Nezareti’nde memur olarak, 1914-1918 arasında öğretmenlik ve 1918-1916 arasında gazetecilik yapmış. Para kazanmak için yazdığı yazılarda annesi Server Bedia’nın isminden etkilenerek “Server Bedii” takma adını kullanmış. “Cingöz Recai” serisini de bu isimle kaleme almış. Peyami Safa hayatta olduğu süre zarfında durmadan yazmış. İlk yıllarda değişik ilgi alanları içinde sol eğilimli siyasal akımlara ilgi göstermiş. 1930 yılında yayımlanan ve genç bir hastanın psikolojisini yansıtan romanı “Dokuzuncu Hariciye Koğuşu” önemli eserlerindendir. Tilki Leman’ın Harikulade MaceralarıÇekirge Zehra’nın Harikaları, Polis Hafiyesi Kartal İhsan’ın Maceraları daha önce Ötüken Yayınları tarafından yayınlanmıştı.

Ah Minel Aşk’ın özeti:

Ah Minel Aşk’ın Peyami Safa’nın Server Bedii müstear ismiyle yazdığı eserlerden biri olduğunu belirtmiştik. Ah Minel Aşk 1931’de Son Posta Gazetesi’nde ilk defa tefrika edilmiş. Romanı notlandırarak yayına Serdar Soydan hazırlamış. Roman kendi yazılış sürecini anlatmakta. Yani bir nevi üst kurmaca. Ah Minel Aşk’ta başlangıçta gayet mutlu bir izdivacın zaman içinde ortaya çıkan sırlarla birlikte nasıl bir savruluşa sebep olduğu anlatılıyor. Romanda anlatıcı Halim, gazeteci yazar arkadaşı Server Bedii’ye sevdiği kadını, bu kadınla olan ilişkisinin en başından itibaren tüm evrelerini anlatıyor. Anlatırken de bir gün bu aşk hikayesini mutlaka yazmasını istiyor. Halim’in aşk beslediği kadının ismi Narin. Narin Peyami Safa romanlarında ortaya çıkan gizemli ve çözülmesi zor kadınlardan biri. Anlatıcı Halim bir süre sonra romandaki anlatıcı rolünden çıkıyor ve olayları Server Bedii anlatmaya devam ediyor. Peyami Safa sevenlerin okuması gereken bir kitap Ah Minel Aşk.

İyi okumalar diliyoruz.

Mesaj Yazabilirsiniz

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır


*