Şebnem Pişkin - Kayıp Mona Lisa 'nın Özeti - Kitapozet.Net
Şebnem Pişkin - Kayıp Mona Lisa

Şebnem Pişkin – Kayıp Mona Lisa

“Şebnem Pişkin“in “Kayıp Mona Lisa” isimli romanı Asi Kitap tarafından yayımlanmış ve epeyce de beğenilmişti. Alt başlığı Leonardo’nun Gizemi olan kitabın özetine geçmeden önce Şebnem Pişkin kimdir kısaca tanıtalım. Şebnem Pişkin 1978 yılında İstanbul’da doğmuş. Orta öğreniminin ardından Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü’nde lisans eğitimini tamamlamış. Üniversite sonrası bir süre otomotiv, elektronik ve bilişim, turizm gibi sektörlerde çalıştıktan sonra kişisel gelişim üzerine yazdığı ilk kitabı “Bir” ile adından söz ettirmiş. Bu kitap ile kişisel gelişim alanında Türkiye’deki en iyi on yazardan biri seçilmiş. Bu ödül ile birlikte kendini tümüyle yazmaya veren Şebnem Pişkin’in başlıca eserleri şunlardır:

Bir, Tuğra, İsrafil’in Aynası, Kırklar Diyarı, Efsun, Sevgili Abdülhamit Han, Celâleddin, Gece Taşı, Avucumda Açan Us Çiçekleri, Mehmed’e Gönderilmeyen Mektuplar, Kayıp Mona Lisa, Kudüs Kırmızısı, Organik Kitap, Başımın Belası Bobo, Zaman Koridoru, Zaman Bekçileri, Halikarnassos Masalı, Kırık Ney.

Şebnem Pişkin
Şebnem Pişkin

Kayıp Mona Lisa’nın Özeti:

Kayıp Mona Lisa iki hikayeden meydana geliyor. Bu hikayeler ayrı zaman dilimlerinde, esasında birbirleriyle alakalı olmayan ama özünde birbirini tamamlayan hikayeler. Birinci hikaye Leonardo Da Vinci’nin hikayesi. Hayatı, çalışma ve yaşam düzeni, heykelleri, düşünme şekli ve nihayetinde ünlü eseri Mona Lisa’yı yapış süreci anlatılmakta.

İkinci hikayede ise olaylar 2013 yılında geçiyor.  Mantık, felsefe, kuantum fiziği, uzay, astronomi gibi bir çok alanda otorite sayılan entellektüel bilim adamı Profesör Zuckerman’ın yolu Mısırlı bir akademisyen olan Khaled Hasan ile kesişir. Profesör Zuckerman ateist, Hasan ise müslümandır. Zuckerman ve Hasan birbirlerine uzun kuramsal makaleler, tezler ve antitezler sunarak kendi savlarının doğruluğunu ispat etmek için çaba sarf etmekteler. Tasavvufla, modern İslamiyet anlayışıyla ilgilenenlerinin ve Şebnem Pişkin hayranlarının zevkle okuyacağı bir kitap Kayıp Mona Lisa.

Tanıtım Yazısı:

Kitabın tanıtım yazısında şu ifadelere yer verilmiş. “Leonardo gözünü her yumduğunda Bayan Lisa Giocondo’nun masum yüzü hayalinde beliriveriyordu. Çok geçmeden Leonardo derin bir uykuya daldı. Ama sabaha kadar rüyasında Bayan Lisa’nın yüzünü gördü ve onun sesini işitti. Lisa ona şöyle sesleniyordu: “Ellerim yok Leonardo, ellerim yok. Ellerimi çizmelisin…” 

Milano, eski tarz feodal bir şehir devletiydi. İktidarı yasalardan çok kastlara ve askeri güce dayanan yönetici bir hanedan tarafından destekleniyordu. Sanatsal açıdan Milano adeta eklektik bir karışımdı. Bir geçiş şehri olarak, Venedik ve Palu gibi komşu sanat merkezlerinden olduğu gibi Almanya, Fransa ve Hollanda gibi kuzeyden gelen etkileri de içine alıyordu. Şehir Fransız-Alman taş ustaları ve heykeltıraşlarla doluydu. Ünlü Sforza ailesi, bir kuşak önce şehrin yöneticileri olan Visconti’nin yerini aldığından beri bu isim azamet ve gösteriş sözcükleriyle birlikte anılır olmuştu. Milano Dükü Ludovico Sforza kırmızı tuğla duvarların ardındaki kale sarayında sık sık davetler veriyor, karnaval eğlenceleri düzenliyordu. Bu gece de yine onlardan birine ev sahipliği yapacaktı.

Kayıp Mona Lisa, Rönesans’ın yalnız dehası, bilimin ve sanatın büyük ustası Leonardo da Vinci’nin bilinmezlerle dolu hayatını gözler önüne sererken Tanrı’nın en muhteşem eseri olan “insan”ın kendi yaratıcısını ne kadar tanıdığı sorusuyla okuyucuyu yüzleştiriyor.
Yoksa siz de bir Mona Lisa’mısınız?

İyi okumalar diliyoruz.

Mesaj Yazabilirsiniz

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır


*