Şenay Özdemir Gümüş - Osmanlı Sularında Balık Avcılığı - Kitapozet.Net
Şenay Özdemir Gümüş - Osmanlı Sularında Balık Avcılığı

Şenay Özdemir Gümüş – Osmanlı Sularında Balık Avcılığı

Şenay Özdemir Gümüş“ün “Osmanlı Sularında Balık Avcılığı” isimli tarih çalışması Kitap Yayınevi’nden çıktı. Osmanlı Sularında Balık Avcılığı’nın özetine geçmeden önce Şenay Özdemir Gümüş kimdir kısaca tanıyalım. Prof.Dr. Şenay Özdemir Gümüş Mersin Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi. Tam bir tarih tutkunu olan Gümüş, Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Bölümü mezunu. 1999 yılında yüksek lisansını da aynı bölümde Akdeniz Hakimiyetinde Osmanlı Devleti ve Korsanlık (1695-1789) konulu tezi ile tamamlamış. Doktorasını Ankara Üniversitesi Yeni Çağ Tarihi Bölümünde 2004 yılında tamamlayan Şenay Özdemir Gümüş, 2014 yılında doçent unvanını, 2019 yılında ise profesör unvanını almış. Şenay Özdemir Gümüş’ün daha önce yayımlanmış Osmanlı Dönemi Akdeniz Dünyası isimli kitabı bulunmakta.

Osmanlı Sularında Balık Avcılığı’nın Özeti:

Kitapta verilen bilgilere göre Osmanlı Devleti zamanında İstanbul Boğazı, Tuna Nehri, Azak Denizi balıkçılığın en çok yapıldığı yerler olarak öne çıkmakta. Bununla birlikte küçük göl, dere, çay gibi balık alınabilen her yerden beslenme veya satış amacıyla istifade edilmiş. Osmanlı devri balıkçıları kullandıkları av, araç gereçlerine göre dalyancı, ığrıpçı ve benzeri şekilde adlandırılmakta imiş.

Şenay Özdemir Gümüş’ün bu çalışmasında Osmanlı sularındaki balıkçılık yapanların bu faaliyetleri doğrultusunda nasıl vergilendirildikleri, kullandıkları araç gereçler, avlanma hakları ele alınmış. Kitapta dalyan ve valilere tanınan insiyatif kullanma hakkı çerçevesinde Osmanlı sularında balıkçılık, balık avlama hakları, yabancılara bu kapsamda verilen haklar, sınır bölgelerindeki avlanmalar ve bunların uygulanma şekilleri, balıkçılardan alınan vergilerin hesaplanma şekilleri, bu vergilerin nasıl ve ne zaman tahsil edildiği konuları detaylı bir şekilde anlatılmış. Osmanlı tarihine özellikle de Yakın Çağ Osmanlı tarihine ilgi duyanların severek okuyacağı bir kitap Osmanlı Sularında Balık Avcılığı.

İyi okumalar diliyoruz.

Mesaj Yazabilirsiniz

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır


*