Soner Yalçın - Kara Kutu Kitabı'nın Özeti - Kitapozet.Net
Soner Yalçın - Kara Kutu

Soner Yalçın – Kara Kutu

Soner Yalçın“ın yakın Türk tarihi ve siyaseti üzerine yazmış olduğu yeni kitabı “Kara KutuKırmızı Kedi Yayınları‘ndan çıktı. Kitabın alt başlığı Yüzleşme Vakti. Kara Kutu’nun özetine geçmeden önce Soner Yalçın kimdir kısaca tanıyalım. Soner Yalçın 1966 yılında Çorum’da doğmuş. Hacettepe Üniversitesi Sağlık İdaresi Yüksek Okulu mezunu. Gazeteciliğe 1987 yılında başlayan Yalçın uzun süre bir derginin Ankara bürosunda muhabirlik yapmış. 1990 yılında aynı derginin Ankara bürosunun istihbarat şefi olmuş. 1993 ve 1994 yıllarında Aydınlık gazetesinde çalışmış. 1996 yılında TV yayıncılığına geçen Soner Yalçın bir süre Show TV Star TV’de çalışmış. Daha sonra CNN Türk’e geçen Soner Yalçın bir süre orada çalıştıktan sonra Sabah gazetesine geçmiş bir süre Sabah gazetesinin yazı işleri müdürlüğünü yapmış. 5N 1K isimli TV programını Cüneyt Özdemir ile birlikte hazırlayan Soner Yalçın, Kurtlar Vadisi isimli dizinin de ilk 2 yılında senaryo danışmanlığını yapmış. 2007 yılında Hürriyet gazetesinde çalışmaya başlayan Soner Yalçın 2012 yılında bu görevinden ayrılmış. 2011 yılında Oda TV davasında tutuklanmış ve yaklaşık 2 yıllık bir tutukluluk süresinden sonra 2012 yılının sonunda tahliye edilmiş. Halen Sözcü Gazetesi ve Oda TV internet sitesinde yazılar yazmakta.

Eserleri: Binbaşı Ersever’in İtirafları, Millî Nizam’dan Fazilet’e: Hangi Erbakan, Behçet Cantürk’ün Anıları, Reis: Gladio’nun Türk Tetikçisi,  Bay Pipo – Bir MİT Görevlisinin Sıradışı Yaşamı: Hiram Abas, The Özal – Bir Davanın Öyküsü, Teşkilat’ın İki Silahşoru – Biri Meşrutiyet’in Silahşoru Dede Yakub Cemil Diğeri Cumhuriyet’in Silahşoru Torun “Yakub Cemil“ , Reis – Gladio’nun Türk Tetikçisi, Efendi – Beyaz Türklerin Büyük Sırrı, Efendi 2 – Beyaz Müslümanların Büyük Sırrı, Siz Kimi Kandırıyorsunuz, Bu Dinciler O Müslümanlara Benzemiyor, Samizdat, Erbakan: Eziyet Edilerek Yalnızlığa Yükseltilen İnatçı Bir Siyasal Liderin Portresi, Kayıp Sicil: Erdoğan’ın Çalınan Dosyası, Galat-ı Meşhur: Doğru Bildiğiniz Yanlışlar

Kara Kutu’nun Özeti:

Soner Yalçın Kara Kutu’da araştırmalarını bu sefer tıp dünyası ve gerçekleri üzerine yapmış. Kanserden, kalp hastalıklarına, nörolojik rahatsızlıklardan ortopedik bozukluklara kadar her alanda kullanılan ilaçların insan vücudundaki yan etkilerini sorguluyor. Kitabın başlangıcında insan sanki bir gerilim romanı okurmuşcasına irkilmeye başlıyor ancak daha sonra bu duygu büyük bir meraka dönüşüyor. Modern tıp ve tıp tarihi ile ilgili bir çok gerçeği gün yüzüne çıkaran Soner Yalçın ABD’li milyarder Rockefeller Ailesi’nin tıp üzerine planlarını, kullanılan bir çok ilacın yan etkisini, ABD’li ilaç şirketlerinin hastalıklara karşı nasıl ve niçin mücadele etmediğini, bunların Türkiye’ye uzanmış kollarını, 1978 yılında Bülent Ecevit hükümetinde Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı’nda yapılan çok gizli toplantıda alınan gizli kararları, 1979 yılında İtalya’daki Como Gölü sayfiyesindeki NATO güvenlik toplantısında endüstriyel tıp ile ilgili alınan gizli kararları, 1979 yılında MHP İl Başkanı Eczacı Cemil Çöllü’nün eczanesinde öldürülüş sebebini anlatıyor kitabında.

Soner Yalçın kitabı modern tıbbın bilinmeyen gerçeklerini halka göstermek için yazmış ve yazarken yalnız değilmiş. Kitabın hazırlanışında Enis Batur ve Mehmet Ali Güller de büyük katkı sağlamışlar. Bu tür kitapları seven okuyucuların bir çırpıda bitireceği bir kitap Kara Kutu.

Tanıtım yazısı:

Kara Kutu ‘nun tanıtım bülteninde ise şöyle denilmiş. ” Tarih: 5 Ocak 1978. Yer: Ankara. Bülent Ecevit yeni hükümeti kurdu. Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı’ndaki gizli toplantıda “devrim” gibi kararlar alındı. Tarih: 12 Eylül 1978. Yer: Kazakistan Alma Ata. Dünya Sağlık Örgütü düzenlediği uluslararası konferansın sonunda yayımladığı bildiriyle ABD küresel ilaç şirketlerini kızdırdı… Tarih: 26 Mart 1979. Yer: İtalya Como Gölü sayfiyesi. Rockefeller sahibi olduğu Bellagio Evi’nde yaptığı NATO güvenlik toplantısında, yüz yıldır kontrolünde olan “endüstriyel tıp” ile ilgili bir dizi kararlar aldı… Ve: Tarih: 25 Haziran 1979. Yer: Manisa… Cemil Çöllü MHP İl Başkanı idi. Sahibi olduğu Huzur Eczanesi’nde öldürüldü. Ertesi gün… Tarih: 26 Haziran 1979. Yer: Manisa. Neşe Gülersoy CHP Kadın Kolları Üyesi idi. Sahibi olduğu Yeni Afiyet Eczanesi’nde meslektaşı MHP’li Cemil Çöllü’nün katledilmesini protesto eden bildiriyi yazarken öldürüldü. Yine Manisa… Yine bir eczane… Tarih: 19 Aralık 1979. Mete Erdem CHP İl Başkanı idi. Eczanesinde içeri giren saldırgan tarafından kurşunlanarak öldürüldü. Bu bir cinayet romanı değil… Modern tıbbın karanlık yüzü aydınlanıyor… Rockefeller’ın kozmik odasındaki Türkler kim? Neyin karşılığı, ne kadar para aldılar? Tabular yıkılacak… Ezberler bozulacak… Artık yüzleşme vakti…”

İyi okumalar diliyoruz.

Mesaj Yazabilirsiniz

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır


*