Stefan Zweig - İnsanlığın Yıldızının Yükseldiği Anlar - Kitapozet.Net
Stefan Zweig - İnsanlığın Yıldızının Yükseldiği Anlar

Stefan Zweig – İnsanlığın Yıldızının Yükseldiği Anlar

Son yıllarda Türk okurun kitaplarına ziyadesiyle alaka gösterdiği yazarlardan biri de hiç şüphesiz “Stefan Zweig“. Yazarın “İnsanlığın Yıldızının Yükseldiği Anlar” isimli kitabı İş Bankası Kültür Yayınları’ndan çıktı. Kitabı dilimize Almanca aslından İlknur İgan çevirmiş. İnsanlığın Yıldızının Yükseldiği Anlar’ın özetine geçmeden önce Stefan Zweig kimdir kısaca tanıtalım. Stefan Zweig, Avusturyalı edebiyatçı. Yazın alanının hemen her türünden örnekler vermiş. Roman, şiir, öykü, deneme. 1881 yılında Viyana’da doğmuş. 1942 yılında da İkinci Dünya Savaşı’yla birlikte Avrupa’nın içine düştüğü durumdan duyduğu üzüntü ve hayatındaki hayal kırıklıkları nedeniyle sürgünde bulunduğu Brezilya’da karısıyla birlikte intihar ediyor Stefan Zweig.

İnsanlığın Yıldızının Yükseldiği Anlar’ın Özeti:

İnsanlığın Yıldızının Yükseldiği Anlar, Stefan Zweig’ın tarih üzerine denemelerinden oluşuyor. Zweig’a göre tarihin akışı sıradan olaylarla dolu. Fakat tarihe yön veren, birbirini takip eden bu sıradan olayları bazen kesintiye uğratan olağanüstü ve unutulmaz anlardır. Yazar İnsanlığın Yıldızının Yükseldiği Anlar’da insanlık tarihinin kaderini değiştiren bu unutulmaz anlardan on dört tanesini kendi bakış açısından ele alıyor, kendi yorumlarıyla anlatıyor. İstanbul’un fethedilmesi esnasında gemilerin bir gecede dağ tepe üzerinden kaydırılarak Haliç’e indirilmesi, Napolyon’un yenilmesi ile sona eren Waterloo savaşı, 74 yaşındaki Götze’nin 19’luk kıza aşık olması ile ortaya çıkan Marianne Vat Ağıtı, 15 ve 16’ncı yüzyıllarda gözlerini para ve zenginlik hırsı kaplamış İspanyol denizcilerin keşifleri, Bolşevik Devrimi’ni başlatmak üzere Orta Avrupa’dan yola çıkarak bir trenle Rusya’ya giden Lenin.

İşte bu ve benzeri olaylar, oluşumu bireylerin yaşamları ve hareketleri sebebiyle meydana gelmiş gibi görülmekle birlikte tarihin ilerleyişini değiştiren ve kitapta bahsedilen olaylardan bazıları. Zweig’in bu denemelerinden bir kez daha anlıyoruz ki insanoğlunun keşfetme kapasitesi, yaratma arzusu ve fiziki şartların meydana getirdiği sınırları aşma isteğiyle olduğu kadar, zayıflıkları ile de daima tarihin ileri ki dönemlerini belirleyecek başlıca öge.

İyi okumalar diliyoruz.

Mesaj Yazabilirsiniz

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır


*