Susanna Tamaro - Kaplan ve Cambaz - Kitapozet.Net
Susanna Tamaro - Kaplan ve Cambaz

Susanna Tamaro – Kaplan ve Cambaz

Neredeyse yazdığı her kitap ki sayıları 20’ye yakın Türkçe’ye çevrilen, bundan da anlaşılacağı üzere Türk okurun pek sevdiği “Susanna Tamaro“nun küçük okurlar için yazdığı “Kaplan ve Cambaz” Can Çocuk’tan çıktı. Kitabı dilimize Eren Cendey çevirmiş. Kaplan ve Cambaz’ın özetine geçmeden önce Susanna Tamaro kimdir kısaca tanıyalım. Susanna Tamaro 1957 yılında İtalya’nın Trieste şehrinde doğmuş. Zor bir çocukluk ve gençlik geçirmiş Tamaro. 18 yaşında iken yaşadığı deprem ve 25 yaşında geçirmiş olduğu hastalık onda derin iz bırakmış. Tamaro sinema yönetmenliği eğitimi almış. Televizyon için tabiat belgeselleri çekmiş. Halen tabiatın tam içinde dağda bir çiftlikte sürdürüyormuş hayatını. 27 yaşında başlamış kitap yazmaya. Tamaro hem büyüklere hem küçüklere yazıyor. Büyüklere yazdığı Yüreğinin Götürdüğü Yere Git Uluslararası şöhret olmasının yolunu açan kitap. Türkiye’de de uzun süre çok satanlar listesinin ilk sırasında yer bulmuştu.

Kaplan ve Cambaz’ın Özeti:

Tamaro’nun Kaplan ve Cambaz isimli kitabı çocuklara yönelik bir kitap. Kitapta kahramanımız küçük kaplan diğer kardeşlerine pek benzememektedir. Çok meraklı olan küçük kaplan hemen her şeyi sorgulamaktadır. Büyüdüğünde ve türüne özgü gücünü elde ettiğinde ailesinden ayrılır. Tek başına yollara koyulur. Dahası evvelce hiç bir kaplanın yapmadığı şeyi yaparak Tayga’nın sınırlarını aşar. Burada bir parantez açıp Tayga’nın dünyanın kuzeyinde ve özellikle Asya kıtasının kuzey bölgelerinde rastladığımız iğne yapraklı ya da kozalaklı ağaçlardan oluşan geniş ormanlık alanlar olduğunu hatırlatalım ve devam edelim. Küçük kaplanın dizginleyemediği merakı uzak durması gerektiğini bildiği insanlarla karşılaşmasına neden olur ama o insanları yakından tanımak ister. Geri dönülmez bir yola giren küçük kaplanın hayatı böylelikle değişir ve bir daha asla eskisi gibi olmayacaktır.

Tanıtım Yazısı:

Kaplan ve Cambaz’ın tanıtım yazısında şu ifadelere yer verilmiş. “Küçük Kaplan digerlerine hiç benzemez: Meraklıdır, benzerlerinin hemen kabul ettigi seyleri derinden sorgular. Gözlerini açar ve ısıgın mucizesini kesfeder, kulaklarını diker ve Tayga’nın genis ses yelpazesiyle tanısır. Kaplanlara özgü gücünü kazandıgında, baska hayvanları avlayarak karnını doyurur. Fakat bunu yaparken bazı kuskuları olur. Zamanı geldiginde annesinden ayrılır, yalnız basına yola koyulur ve hatta hiçbir kaplanın yapmayacagını yaparak Tayga sınırlarının dısına çıkar. Dizginleyemedigi merakı, uzak durması gerektigini bildigi insanla karsılasmasına neden olur. O, insanı yakından tanımak ister. Küçük Kaplan tedirgin edici, degisken, sevilmeye deger ama aynı zamanda uzak durulması gereken insanla yakın iliski kurar. Ve hayatı bir daha asla eskisi gibi olmaz. “Kaplan ve Cambaz” merak, dindirilemeyen ögrenme arzusu ve özgürlüge dair, her yastan okura hitap eden çagdas bir masal.”

İyi okumalar diliyoruz.

Mesaj Yazabilirsiniz

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır


*