Thomas Nagel - Her Şey Ne Anlama Geliyor - Kitapozet.Net
Thomas Nagel - Her Şey Ne Anlama Geliyor

Thomas Nagel – Her Şey Ne Anlama Geliyor

Thomas Nagel“in “Her Şey Ne Anlama Geliyor” isimli kitabı Say Yayınları‘ndan çıktı. Alt başlığı Felsefeye Küçük Bir Giriş olan kitabı dilimize Hakan Gündoğdu çevirmiş. Her Şey Ne Anlama Geliyor’un özetine geçmeden önce Thomas Nagel kimdir kısaca tanıtalım. Thomas Nagel meslekten felsefeci. 1937 yılında Belgrad’da doğmuş. Alman Yahudi bir ailenin çocuğu. Küçük yaştayken ailesi Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etmiş. Okul yıllarında Thomas Nagel parlak bir öğrenciymiş, Oxford’ta felsefe okumuş, Harvard’da doktora yapmış. Amerika Birleşik Devletleri’nin bir çok kalburüstü üniversitesinde akademisyenlik yapmış. Halen New York Üniversitesi’nde görev yapmakta.

Her Şey Ne Anlama Geliyor’un özeti:

Her Şey Ne Anlama Geliyor ‘un özetine gelirsek, kitap felsefeden hoşlanan okuyucuların merakla okuyacağı türden. Thomas Nagel’in anlatım tarzı okuyucuyla sohbet edermiş gibi. Aslında kitap felsefi sorgulamanın temel soruları üzerinde durmakta. Herkesin dikkatini cezbeden mevzular ya da kavramlar tartışılıyor kitapta. Mesela gerçekten hür iradeye sahip miyiz, niçin ahlaklı olmalıyız, nasıl adil olabiliriz, zihnimiz ile beynimiz arasındaki ilişki nedir, ölüm nedir, yaşamlarımızın bir önemi var mıdır, hayata ve ölüme dair bu türden kritik soruların peşine düşüyor Thomas Nagel. Her Şey Ne Anlama Geliyor’un 20 farklı dile çevrilmiş olduğunu da belirtelim.

Tanıtım Yazısı:

Kitabın tanıtım yazısında şu ifadelere yer verilmiş. “Belli başlı ilgi alanları siyaset felsefesi, ahlak felsefesi, hukuk, bilgi felsefesi ve zihin felsefesi olan Thomas Nagel’in elinizdeki bu kitabı özgün olarak ilk defa Oxford Üniversitesi Yayınları tarafından yayımlanmış ve yirmi dile çevrilmiştir. Her şeyden önce, kitap Sokrates’in “sorgulanmamış bir yaşam” dediği şeye karşı dikkate değer bir meydan okuma içeriyor ve felsefi sorgulamanın temel soruları üzerinde duruyor: Gerçekten hür iradeye sahip miyiz? Niçin ahlaklı olmalıyız? Nasıl adil olabiliriz? Zihnimiz ile beynimiz arasındaki ilişki nedir? Ölüm nedir? Yaşamlarımızın bir önemi var mıdır? Sorgulayan zihinlere bir rehber olması bakımından ideal bir kitap olan Her Şey Ne Anlama Geliyor? okuyucuyu kendisi ve dünya hakkında düşünmeye teşvik ediyor. Üstelik, kitabın felsefi konularda “derinlik” ve “açıklık” gibi çoğu zaman birbiriyle uzlaşmaz görünen iki özelliği bir arada içermesi de okuyucuya kendi başına düşünme konusunda yardımcı oluyor.”

İyi okumalar diliyoruz.

Mesaj Yazabilirsiniz

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır


*