Ursula K. Le Guin - Şimdilik Her Şey Yolunda - Kitapozet.Net
Ursula Le Guin - Şimdilik Her Şey Yolunda

Ursula K. Le Guin – Şimdilik Her Şey Yolunda

Türk okurun daha ziyade bilim kurgu romanlarından ve öykülerinden tanıdığı, edebiyat tarihinin çok özel kadınlarından biri olan “Ursula K. Le Guin“in “Şimdilik Her Şey Yolunda” isimli şiir kitabı Metis Yayınları’ndan çıktı. Şiirleri dilimize Gökçenur Ç. çevirmiş. Şiirleri vesilesiyle kısaca Ursula K. Le Guin’in hayatını hatırlayalım. Ursula Kroeber Le Guin, 1929 yılında Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde doğmuş. Radcliff ve Columbia üniversitelerinde edebiyat üzerine almış olduğu lisans eğitiminin ardından 1950’den itibaren öykü ve roman yazmaya başlamış 1962 yılında ilk bilim kurgu öyküsü yayımlanmış. 1974 yılına kadar altı tane bilim kurgu romanı yazmış. Bu tarihten itibaren bilim kurgu öyküleri ile birlikte romanlar da yazmaya başlayan yazar, eserlerinde yarı gerçek yarı fantastik konular işlemiş. Yazarın başlıca eserleri Şimdilik Her Şey Yolunda, Mülksüzler, Yerdeniz Büyücüsü, Atuan Mezarları, Denizyolu, En Uzak Sahil, Tehanu, Öteki Rüzgâr, Dünyaya Orman Denir, Bağışlanmanın Dört Yolu, Balıkçıl Gözü, Rocannon’un Dünyası, Uçuştan Uçuşa ve Dünyanın Doğum Günü. Ursula K. Le Guin 22 Ocak 2018’de hayatını kaybetmiş.

Ursula K. Le Guin
Ursula K. Le Guin

Şimdilik Her Şey Yolunda’nın Özeti:

Ursula K. Le Guin’in 2018 yılında 89 yaşında hayatını kaybettiğini belirttik. Le guin öldüğü yıl bile 89 yaşında yazmaya devam ediyordu. Nitekim burada sözünü ettiğimiz Şimdilik Her Şey Yolunda isimli şiir kitabı Le Guin’in 2014 ile 2018 yılları arasında yazdığı son şiirlerini bir araya getiriyor. Şiirleri genelde hayatın sonu ve ölüm odaklı. Kitapta bulunan şiirlerden birisine göz atalım.

Ölüme hazır olmak benim arzum
Sadece aklımın ölümüne değil
Yorgun kalbimin incelen kemiklerimin de.

Bu şiiri yazarken Le Guin’in ölümden başka bir şey düşünmediğini söylemek hata olmaz. Ursula K. Le Guin’in kaleminden dökülen son sözlerin bir araya geldiği bu şiir kitabı hayranlarının severek okuyacağı bir eser.

İyi okumalar diliyoruz.

Mesaj Yazabilirsiniz

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır


*