Vercihan Ziflioğlu - Varla Yok Arasında İstanbul Ermenileri - Kitapozet.net
Vercihan Ziflioğlu - Varla Yok Arasında İstanbul Ermenileri

Vercihan Ziflioğlu – Varla Yok Arasında İstanbul Ermenileri

Vercihan Ziflioğlu“nun “Varla Yok Arasında İstanbul Ermenileri” isimli kitabı Sosyal Yayınları’ndan çıktı. Varla Yok Arasında İstanbul Ermenileri’nin özetine geçmeden önce Vercihan Ziflioğlu kimdir eserleri nelerdir tanıtalım. Vercihan Ziflioğlu Ermeni asıllı ve İstanbul doğumlu olan yazar ve gazeteci. Özel Mıhitaryan Ermeni Lisesi’nin  ardından İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi ile Eskişehir Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümlerinden mezun olmuş. Marmara, Jamanag gibi gazetelerde çalıştıktan sonra Agos Gazetesi’nde de bir süre görev almış. 1998-2007 yılları arasında Hürriyet Gazetesi’nde, 2007-2014 yılları arasında Hurriyet Daily News Gazetesi’nde görev yapmış. Halen gazeteci olarak mesleğini sürdürmekte. Yazarın Beni Unutma Rusyam isimli kitabını daha önce burada tanıtmıştık.

Varla Yok Arasında İstanbul Ermenileri’nin Özeti:

Varla Yok Arasında İstanbul Ermenileri İstanbul’da yaşayan Ermenilerin varlık mücadelesi hakkında yazılmış bir kitap. Yazar Vercihan Ziflioğlu’na ona göre İstanbul Ermenileri’nin nüfusu yaklaşık olarak 50 bin ve 50 bin kişilik bu azınlık içerisinde sadece 500 kişilik bir topluluk şanslı. Ve diğerleri, diğerleri ise ciddi bir varlık mücadelesi vermekteler. Yazar kitabında aynayı İstanbul Ermeni Cemaati’nin son çeyrek yüz yılına doğru doğrulttuğunu söylüyor ve ilave ediyor yansımaları kimi zaman can acıtacak olsa da.

Tanıtım Yazısı:

Kitabın tanıtım bülteninde şu ifadelere yer verilmiş. “Bu toprakların tarihinin bir parçası olan ve benim de ait olduğum İstanbul Ermenileri artık ‘Var’la ‘Yok’ arasında bir yerdeler. Bu yargı çokça eleştirilecek olsa da gelinen noktada gerçek bu. Kültürel etmenler, dil, gelenekler ve aidiyet kavramı çoktan yitirildi. Ne ‘pozitif ayrımcılık’, ne de geniş toplum katmanlarının Hrant Dink Suikasti sonucu Ermenileri ‘sahiplenişi’ bu gerçeği değiştiremeyecek. Sahneye yeni aktörlerin çıkacağı daha bugünden aşikar. Son yıllarda İstanbul Ermeni Cemaati deyince kamuoyunun aklına ilk Hrant Dink Suikasti ve kaosa dönen Patrik Seçimleri geliyor. Oysa 50.000 kişilik nüfusa sahip İstanbul Ermenileri, 500 kişilik şanslı azınlığını bir yana koyarsak, ciddi bir varlık mücadelesi veriyor. Elinize aldığınız bu kitapta, aynayı İstanbul Ermeni Cemaati’nin son çeyreğine doğrultacağız. Yansımaları kimi zaman can acıtacak olsa da.”

İyi okumalar diliyoruz.

Mesaj Yazabilirsiniz

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır


*