Walter Isaacson - Leonardo da Vinci - Kitapozet.Net
Walter Isaacson - Leonardo da Vinci

Walter Isaacson – Leonardo da Vinci

Walter Isaacson“un “Leonardo da Vinci” isimli kitabı Domingo Yayınları‘ndan çıktı. Leonardo da Vinci’nin Özeti’ ne geçmeden önce Walter Isaacson kimdir kısaca tanıyalım. Walter Isaacson 1952 yılında Amerika birleşik Devletleri’nin New Orleans şehrinde doğmuş. 1974’te Harvard Üniversitesi’nden mezun olmuş. Isaacson gazetecilik kariyerine Londra’daki Sunday Times’ta başlamış daha sonra Amerika’ya dönerek bir süre New Orleans Times-Picayune’da çalışmış. 1978 yılında ise Time dergisine katılmış. Temmuz 2001’de Tom Johnson’ın yerine geçerek CNN’in başkanı ve CEO’su olmuş. Walter Isaacson aynı zamanda Henry Kissinger, Benamin Franklin, Albert Einstein ve Steve Jobs’un biyografilerini yazmıştır. Başlıca eserleri: Einstein Yaşamı ve Evreni, Geleceği Keşfedenler Dijital Çağın Biyografisi, Steve Jobs, Einstein Bir Dahinin Yaşamı, Benjamin Franklin.

Leonardo da Vinci’nin Özeti:

Tarihin çok yönlü en zeki insanı olarak kabul edilen Leonardo da Vinci’nin hikayesi  bu kez de Walter Isaacson’un kalemi ile okuyuculara ulaşıyor. Da Vinci gerçekten solak mıydı yoksa keşfettiği şeyleri gizlemek için mi soldan yazıyordu, 24 yaşında eşcinsellik ile suçlanarak tutuklandığı halde neden ölüm cezasına çarptırılmadı, insan anatomisini öğrenmek için gece yarısı kimin mezarı açıp cesedini çaldı, en sevdiği renk gerçekten pembe miydi, ilk bisikleti tasarlayan Da Vinci miydi, Mona Lisa’yı ne kadar sürede bitirdi, gökyüzünün mavi oluşunu hangi teoriyle açıkladı, ilk paraşüt çizimleri Da Vinci’ye mi aitti, uçan böceklerden esinlenerek helikoptere benzeyen nasıl bir aletin çizimini yaptı, bir çok mekanik aletin çizimini yaptığı halde neden onları yapmayı denemedi. Bu ve bunun gibi bir çok sorunun cevabı Walter Isaacson’un kaleminden Leonardo da Vinci’de. Tarihin bu en ünlü şahsiyetini merak edenlerin severek okuyacağı bir kitap.

Tanıtım Yazısı:

Leonardo da Vinci ‘nin tanıtım yazısında şu ifadelere yer verilmiş. ” Gayrimeşru, eşcinsel, vejetaryen, solak ve dinle arası limoni: Leonardo da Vinci 15 ve 16. yüzyıl için zor bir karakterdi. Ama talep ettiği hoşgörünün karşılığını misliyle verdi. 

Dudağı hareket ettiren kasları görmek için kadavraların yüz derilerini yüzdü ve ardından dünyanın en unutulmaz tebessümünü, Mona Lisa’yı yarattı. Işık ışınlarının korneaya çarpışını gözlemledi ve değişken perspektifler kullanarak Son Akşam Yemeği’ni çizdi. Oyunbaz ve saplantılı bir tutkuyla anatomi, fosiller, kuşlar, kalp, uçan makineler, optik, botanik, jeoloji ve silahlar üzerine çığır açıcı çalışmalar yürüten Leonardo, beşeri ile temel bilimler arasındaki çizgiyi aşarak sadece günün Milano ve Floransa’sını büyülemekle kalmadı; onun yolu tüm dünyada yaratıcılık ve yenilikçiliğin yolu oldu.

Steve Jobs ve Einstein biyografilerinin yazarı Walter Isaacson, insanlık dediğimiz büyük ailemizin belki de en sıra dışı ferdinin hayatı üzerinden, dünyaya tutkulu bir hayretle yaklaşmanın yaşamı nasıl zenginleştirebileceğini gösteriyor.Muhteşem… Isaacson yine karmaşık, dev bir karakteri ele alarak onu yakınlık kurabileceğimiz birine dönüştürüyor… Baştan sona büyüleyici, ustaca ve tutku dolu –Kirkus Reviews. Isaacson, Leonardo’nun çelişkilerini kullanarak ona insaniyet ve derinlik kazandırıyor.–New York Times. Yıllar içinde Leonardo hakkında çok şey okudum fakat onun yaşamı ve çalışmalarının farklı yönlerini tatmin edici şekilde ele alan hiçbir kitapla karşılaşmamıştım… Bu kitap onu tüm insani yönleriyle görmenize ve onun ne kadar özel biri olduğunu anlamımıza, Leonardo hakkında okuduğum diğer tüm kitaplardan daha çok yardımcı oluyor. –Bill Gates”

İyi okumalar diliyoruz.

Mesaj Yazabilirsiniz

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır


*