Yanis Varoufakis - Kızımla Ekonomi Sohbetleri - Ücretsiz PDF Kitap Özetleri - PDF Kitap

Yanis Varoufakis – Kızımla Ekonomi Sohbetleri

 

Yunanistan’da bir dönem Ekonomi Bakanlığı da yapan “Yanis Varoufakis“in “Kızımla Ekonomi Sohbetleri” isimli kitabı Epsilon Yayınları’ndan çıktı. “Kapitalizmin Kısa Tarihi” alt başlıklı kitabı dilimize Sinan Arslaner çevirmiş. Yanis Varoufakis’i hatırlayacaksınız, Yunanistan’ın ekonomik krize sürüklendiği dönemde Çipras hükümetinde Ekonomi Bakanlığı yapmıştı. Avrupa Birliği ile borç yapılandırma görüşmelerinde birliğin kodamanlarına epeyce ter döktürmüş ve sonuçta istenmeyen adam ilan edilmişti. Bu gelişme karşısında görevi bırakmak zorunda kalan Varoufakis asıl mesleğine yani akademisyenliğe dönmüştü.

Yanis Varoufakis kitapta günümüz ekonomisinin yapısını ve bu yapının insanlık için doğurduğu sorunları somut örneklerle, iktisat terminolojisinin karmaşık sokaklarına girmeden güzelce özetliyor.

Kitap 24 ülkede yayınlanmış ve epey ilgiyle karşılanmış. İsminden de anlaşılacağı gibi Yanis Varoufakis kitabı kızı ile sohbet havasında kaleme almış. Tabii ki akademik derinliğe dayanmakla birlikte gayet anlaşılabilir ve akıcı bir metin dili kullanmış. Yanis Varoufakis ekonominin uzmanlara bırakılması gereken bir bilim değil siyasi ve sosyal güçlerin etkisinde tüm insanlığın bugününü ve geleceğini etkileme gücüne sahip bir savaş alanı olduğunu söylerken şu tür soruların cevaplarını araştırıyor:

  • Borç para ve servetin kökeni nedir?
  • Toplumlar arası eşitsizlikler nasıl ortaya çıktı ve derinleşti?
  • Borç ve kar neden birbirinden ayrılamaz?
  • Yemek ve para piyasalarını diğer piyasalardan ayıran nedir?
  • İnsan emeği üretim sürecinden bütünüyle çıkarılabilir mi?
  • Bankacılar neden krizleri tetikleyici şekilde davranırlar?
  • Para politikalarını siyasetten ayırmak mümkün müdür?
  • Ekonomi, mutluluk ve anlam arayışı üzerine bize neler söyleyebilir?

Gibi önemli sorular. The Times kitap için şöyle diyor. “Varoufakis en büyük siyasi erdemler olan cesaret ve dürüstlüğün ikisinden de nasibini almış” The Guardian’ın yorumu ise şöyle. “Uzmanlar çoğu zaman karmaşık fikirleri basit şekilde açıklamaktansa jargonun arkasına saklanmayı yeğler.  Varoufakis ise bu alışkanlığı paramparça ediyor. İlk argümanlarından biri eğer ekonomiyi uzmanlarına bırakırsak en önemli siyasi kararları da onlara bırakacağımız. Bu kitap sayesinde Varoufakis okurlarını yeni bir dille donatırken pekçok ekonomi balonunu da arka arkaya patlatıyor.

İyi okumalar diliyoruz.

Mesaj Yazabilirsiniz

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır


*